17 të infektuar në 24 orë, shërohen 40% e të prekurve me koronavirus


17 persona me Covid-19 u zbuluan në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total në 400 të infektuar.

23 pacientë u shëruan këto 24 orë duke e çuar totalin e të shëruarve në 154, pra sa 40 për qind i totalit të të infektuarve.

Në informimin e përditshëm nga Ministria e Shëndetësisë, Albana Fico, njoftoi se harta e të prekurve nga COVID-19 në 24 orë është zgjeruar në Tiranë, Fier, Shkodër e Elbasan.

Në 24 orët e fundit janë testuar 236 persona, ndërsa në total janë testuar 2989 raste, dhe janë konfirmuar:

– 400 persona janë të prekur nga koronavirusi,
– 154 janë shëruar,
– 22 kanë vdekur,
– 52 persona janë të shtruar në spitalin Infektiv, 5 prej tyre janë në terapi intensive,
– 6 persona janë të shtruar në Sanatorium, 5 prej të cilëve në gjendje të rënduar, 4 pacientë janë të intubuar.

Në total në të dy spitalet janë 58 persona janë të shtruar.

Përhapja e koronavirusit deri më 8 prill është sipas këtyre zonave:

— Në Tiranë: 190 persona;

— Në Durrës: 38 persona;

— Në Fier: 32 persona;

— Në Lushnje: 5 persona;

— Në Elbasan: 12 persona;

— Në Rrogozhinë: 4 persona;

— Në Kavajë: 8 persona;

— Në Korçë: 17 persona;

— Në Vlorë: 5 persona;

— Në Shkodër: 45 persona;

— Në Lezhë: 14 persona;

— Në Has: 12 persona;

— Në Berat: 2 persona;

— Në Krujë: 5 persona;

— Në Tropojë: 4 persona;

— Në Pukë: 4 persona;

— Në Mirditë: 3 persona.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale