17 të infektuar në 24 orë, shërohen 40% e të prekurve me koronavirus

17 të infektuar në 24 orë, shërohen 40% e të prekurve me koronavirus


17 persona me Covid-19 u zbuluan në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total në 400 të infektuar.

23 pacientë u shëruan këto 24 orë duke e çuar totalin e të shëruarve në 154, pra sa 40 për qind i totalit të të infektuarve.

Në informimin e përditshëm nga Ministria e Shëndetësisë, Albana Fico, njoftoi se harta e të prekurve nga COVID-19 në 24 orë është zgjeruar në Tiranë, Fier, Shkodër e Elbasan.

Në 24 orët e fundit janë testuar 236 persona, ndërsa në total janë testuar 2989 raste, dhe janë konfirmuar:

– 400 persona janë të prekur nga koronavirusi,
– 154 janë shëruar,
– 22 kanë vdekur,
– 52 persona janë të shtruar në spitalin Infektiv, 5 prej tyre janë në terapi intensive,
– 6 persona janë të shtruar në Sanatorium, 5 prej të cilëve në gjendje të rënduar, 4 pacientë janë të intubuar.

Në total në të dy spitalet janë 58 persona janë të shtruar.

Përhapja e koronavirusit deri më 8 prill është sipas këtyre zonave:

— Në Tiranë: 190 persona;

— Në Durrës: 38 persona;

— Në Fier: 32 persona;

— Në Lushnje: 5 persona;

— Në Elbasan: 12 persona;

— Në Rrogozhinë: 4 persona;

— Në Kavajë: 8 persona;

— Në Korçë: 17 persona;

— Në Vlorë: 5 persona;

— Në Shkodër: 45 persona;

— Në Lezhë: 14 persona;

— Në Has: 12 persona;

— Në Berat: 2 persona;

— Në Krujë: 5 persona;

— Në Tropojë: 4 persona;

— Në Pukë: 4 persona;

— Në Mirditë: 3 persona.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0