15 të infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

të infektuar

15 pacientë me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 1137. 11 raste janë identifikuar në Tiranë, 3 në Krujë dhe 1 në Kamëz.

11 raste janë kontakte të rasteve të mëparshme. Ndërsa për 4 rastet e reja vazhdon hetimi epidemiologjik. Në 24 orë janë testuar 35 personel shëndetësor, dhe kanë dalë pozitiv me Covid-19, 2 raste.

Genta Qirjako, nga ISHP bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 15 qytetarë.

Nga fillimi i pandemisë deri më sot janë regjistruar 1136 raste me koronavirus të konfirmuara dhe 231 raste janë aktive. Ata ndodhen kryesisht në Tiranë, Durrës dhe në Krujë.

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 16 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 1136 të infektuar,

– 33 viktima;

– 857 të shëruar,

– 232 të infektuar aktivë;

Në spitalin Infektiv aktualisht po marrin shërbim 31 pacientë, nga të cilët 4 janë në terapi intensive, njëri prej tyre është i intubuar.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 31 maj është:

Tiranë, 148 pacientë aktivë,

– Durrës, 27 pacientë aktivë,

– Krujë, 17 pacientë aktivë,

– Shkodër, 10 pacientë aktivë,

– Berat, 2 pacientë aktivë,

– Kamëz, 10 pacientë aktivë,

– Mat, 8 pacientë aktivë,

– Lushnje, 6 pacientë aktivë,

– Fier, 2 pacientë aktivë,

– Korçë, 1 pacient aktiv,

– Librazhd, 1 pacient aktiv.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale