136 raste me COVID-19 dhe 6 viktima gjatë 24 orëve

136 raste me COVID-19 dhe 6 viktima gjatë 24 orëve

136 raste të reja me koronavirus u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 6 411.

Në 24 orët e fundit 6 pacientë ka humbur jetën: një 53 vjeçar nga Tirana, një 61 vjecar nga Tirana, një 62 vjeçar nga Durrësi, një 76 vjeçar nga Tirana, 77 vjeçar nga Pogradeci, një 87 vjeçare nga Shkodra.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në të dy spitalet COVID po trajtohen 112 pacientë, 18 janë në terapi intensive dhe 3 janë të intubuar.

Të infektuarit e rinj janë: 66 raste në Tiranë, 13 raste në Krujë, 11 raste në Shkodër, 8 raste në Patos, 7 raste në Vlorë, 6 raste në Kavajë, nga 4 raste në Kucovë dhe Fier, nga 2 raste në Berat, Librazhd, Kamëz, Gjirokastër, Sarandë dhe nga një rast në Durrës, Mirditë, Gramsh, Mat, Roskovec, Malësi e Madhe  dhe Peqin.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 74 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3342 që nga fillimi i epidemisë.

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 45 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 6 411 të infektuar,

– 199 viktima;

– 3 342 të shëruar,

–  2 814 të infektuar aktivë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale