Madeleine Albright, në listën e grave më të suksesshme në SHBA; nga TIME


Foto nga Jack Gruber/USA Today

Madeleine Albright (Diplomatja)

“Kanë qenë disa gra që më kanë bërë të ndihem e papërshtatshme për gjërat që kam dashur të bëj, duke më treguar se vendi im ishte diku tjetër dhe jo këtu ku jam. Dhe prandaj është kaq e vërtetë thënia ime se ekziston një vend i veçantë në ferr për gratë që nuk i ndihmojnë gratë e tjera.

Nuk e kam menduar dhe as besuar se do të gjendesha në pozicionin për të thyer një tabu kaq të fortë, veçanërisht duke qenë një grua e martuar dhe mama e dy binjakëve. Por kthesa e madhe, në fakt, erdhi; kur u bëra Sekretare Shteti e SHBA.

Më ka qëlluar shpesh të jem gruaja e vetme në një sallë plot me burra dhe në ato çaste i kam thënë vetes: ‘Epo mirë, nuk besoj se do të them diçka sot, sepse me siguri do të tingëlloja si budallaqe, por kur kam dëgjuar gjërat që kisha në mendje nga këta burra, kam thënë me vete: pse dreqin nuk fola!?’

Nëse je diku dhe duhet të flasësh, duhet ta bësh këtë, përndryshe, do të krijosh idenë dhe besimin se nuk je gati për të qenë atje. Ka shumë hapësirë në botë për burra mediokër, por nuk ekziston asnjë hapësirë për gra mediokre… 

Mua më pëlqen të jem grua! Jeta jonë zhvillohet në segmente. Mbesa ime e vogël pyeste gjithmonë: “çfarë ka kaq të pazakontë në faktin që gjyshja ime është sekretare shteti?” Ajo kishte parasysh Condoleezza Rice dhe Hillary Clinton. Megjithatë, ajo çka është e mrekullueshme, është fakti se ne jemi në këtë gjë së bashku. (Madeleine Albright – gruaja e parë Sekretare Shteti e SHBA)/TIME 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale