10 Qyetet më të mira për të jetuar, asnjëri amerikan


Nga 10 qytetet më të mira në botë për të jetuar, asnjëri prej tyre nuk është në listat e mëparshme.

Sipas Global Liveability Index, qytetet më të mira për t’i quajtur shtëpi nuk kanë të bëjnë aspak me Amerikën, ëndrra e shumë prej nesh. Kanadaja përfaqësohet me tre qytete, Calgary, Vancouver dhe Toronto. Qyteti më i mirë për të jetuar është Viena, Austri.

Indeksi i Global Liveability krahason qytetet botërore me njëri-tjetrin në aspektin e sigurisë, arsimit, kujdesit shëndetësor, jetës urbane dhe infrastrukturës.

Gjashtë nga 10 qytetet me vlerësimin më të lartë janë në Australi dhe Kanada ku dendësia e popullsisë është më e ulët.

“Zhurma e madhe e qytetit” vjen me infrastrukturën e rënduar, varfërinë dhe normat më të larta të krimit. Nju Jork (57), Londra(48) dhe Parisi (19) janë qendra biznesi dhe dallohen si qytete të jetës me cilësi të lartë. Por secili prej tyre ka nivele të larta krimi dhe mbipopullimi që i bëjnë ata shumë më pak të jetueshëm sesa kolegët e tyre në top 10.

Qendrat e biznesit global kanë tendencën të jenë viktima të suksesit të tyre, shkruajnë analistë nga Njësisë së Inteligjencës në The Economist në raportin e indeksit të lëshuar të hënën.

Përveç Vienës, vetëm një qytet tjetër evropian është pjesë e 10-tëshes më të mirë. Kopenhagen konsiderohet qyteti i nëntë më i pranueshëm për tu jetuar në botë.

Megjithatë, ekziston një korrelacion midis llojeve të qyteteve që rrijnë në krye të renditjes. Ata që renditen në 10-tëshe kanë tendencën të jenë qytete të mesme në vendet më të pasura. Disa qytete gjithashtu kanë dendësi relativisht të ulët të popullsisë. Plus ata kanë një numër aktivitetesh kulturore dhe rekreative, tërheqëse për banorët pa pasur nivele të larta të krimit dhe infrastrukturë të mbingarkuar.

Qytetet më të mira për të jetuar në vitin 2018:

1. Viena, Austri
2. Melbourne, Australi
3. Osaka, Japoni
4. Calgary, Kanada
5. Sydney, Australi
6. Vancouver, Kanada
7. Toronto, Kanada
8. Tokyo, Japoni
9. Kopenhagen, Danimark
10. Adelaide, Australi

/Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale