10 Qyetet më të mira për të jetuar, asnjëri amerikan

10 Qyetet më të mira për të jetuar, asnjëri amerikan


Nga 10 qytetet më të mira në botë për të jetuar, asnjëri prej tyre nuk është në listat e mëparshme.

Sipas Global Liveability Index, qytetet më të mira për t’i quajtur shtëpi nuk kanë të bëjnë aspak me Amerikën, ëndrra e shumë prej nesh. Kanadaja përfaqësohet me tre qytete, Calgary, Vancouver dhe Toronto. Qyteti më i mirë për të jetuar është Viena, Austri.

Indeksi i Global Liveability krahason qytetet botërore me njëri-tjetrin në aspektin e sigurisë, arsimit, kujdesit shëndetësor, jetës urbane dhe infrastrukturës.

Gjashtë nga 10 qytetet me vlerësimin më të lartë janë në Australi dhe Kanada ku dendësia e popullsisë është më e ulët.

“Zhurma e madhe e qytetit” vjen me infrastrukturën e rënduar, varfërinë dhe normat më të larta të krimit. Nju Jork (57), Londra(48) dhe Parisi (19) janë qendra biznesi dhe dallohen si qytete të jetës me cilësi të lartë. Por secili prej tyre ka nivele të larta krimi dhe mbipopullimi që i bëjnë ata shumë më pak të jetueshëm sesa kolegët e tyre në top 10.

Qendrat e biznesit global kanë tendencën të jenë viktima të suksesit të tyre, shkruajnë analistë nga Njësisë së Inteligjencës në The Economist në raportin e indeksit të lëshuar të hënën.

Përveç Vienës, vetëm një qytet tjetër evropian është pjesë e 10-tëshes më të mirë. Kopenhagen konsiderohet qyteti i nëntë më i pranueshëm për tu jetuar në botë.

Megjithatë, ekziston një korrelacion midis llojeve të qyteteve që rrijnë në krye të renditjes. Ata që renditen në 10-tëshe kanë tendencën të jenë qytete të mesme në vendet më të pasura. Disa qytete gjithashtu kanë dendësi relativisht të ulët të popullsisë. Plus ata kanë një numër aktivitetesh kulturore dhe rekreative, tërheqëse për banorët pa pasur nivele të larta të krimit dhe infrastrukturë të mbingarkuar.

Qytetet më të mira për të jetuar në vitin 2018:

1. Viena, Austri
2. Melbourne, Australi
3. Osaka, Japoni
4. Calgary, Kanada
5. Sydney, Australi
6. Vancouver, Kanada
7. Toronto, Kanada
8. Tokyo, Japoni
9. Kopenhagen, Danimark
10. Adelaide, Australi

/Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0