10 njerëzit më të pasur në botë për 2020


Agjencia e vlerësimit Hurun ka përditësuar renditjen e miliarderëve më të mëdhenj në botë. Numri i tyre është rritur me 346, duke arritur në 2.816 persona me një pasuri të përgjithshme prej 11.2 trilionë dollarë.

Gjatë pesë viteve të fundit, numri i miliarderëve në botë është rritur me 66%, sipas analistëve.

Këtë vit, lista përfshin 90 miliarderë nën moshën 40 vjeç, që është 5 më shumë se vitin e kaluar. Midis tyre, 54 arritën gjithçka vetë, 36 trashëguan pasurinë e tyre. Ja 10 miliarderët më të pasur në botë:

Mukesh Ambani – 67 miliardë dollarë

Mukesh Ambani është një sipërmarrës indian dhe njeriu më i pasur në vendin e tij. Ai është kryetari i bordit të drejtorëve, drejtori menaxhues dhe pronari kryesor i kompanisë indiane Reliance Industries. Kompania e tij është ndërmarrja më e madhe e sektorit privat në Indi.

Larry Page – 67 miliardë dollarë

Larry Page është një zhvillues dhe bashkëthemelues i motorit të kërkimit Google. Larry Page ka qenë për shumë vite në listën e njerëzve më të pasur në botë sipas Forbes.

Sergey Brin – 68 miliardë dollarë

Sergey Brin është një sipërmarrës dhe shkencëtar në fushën e teknologjisë kompjuterike, teknologjisë së informacionit dhe ekonomisë. Ai është gjithashtu zhvillues dhe themelues i motorit të kërkimit Google.

Carlos Slim – 72 miliardë dollarë

Carlos Slim është një miliarder meksikan. Gjendja e tij financiare bazohet në industrinë e komunikimit. Pasuri kryesore e sipërmarrësit është ndërmarrja mbajtëse Grupo Carso, e cila kontrollon një numër ndërmarrjesh të mëdha meksikane.

Amancio Ortega – 81 miliard dollarë

Amancio Ortega, sipërmarrësi spanjoll, është një nga themeluesit dhe ish-presidenti i Inditex. Ai zotëron 6.750 dyqane në 88 vende përfshirë edhe Zara.

Mark Zuckerberg – 84 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg, një nga krijuesit e rrjetit social Facebook, aktualisht CEO i Facebook Inc. Ai   zotëron gjithashtu rrjetet sociale më të përdorura si WhatsApp, Messenger dhe Instagram.

Warren Buffett – 102 Miliardë dollarë

Warren Buffett është një nga investitorët më të mëdhenj dhe më të famshëm në botë. Buffett është tradicionalisht një nga pesë njerëzit më të pasur në botë. Për më tepër, miliarderi është një nga përfituesit më bujarë në botë.

Bill Gates – 106 Miliardë dollarë

Bill Gates, një nga themeluesit dhe ish-aksioneri më i madh i Microsoft. Gates, i larguar tashmë nga administrimi i kompanisë, është angazhuar në aktivitete shoqërore dhe bamirësi.

Bernard Arnault –  107 Miliard dollarë

Bernard Arnault është biznesmen francez, president dhe CEO i grupit të ndërmarrjeve Louis Vuitton, Moët dhe Hennessy.

Jeff Bezos: 140 Miliardë dollarë

Jeff Bezos është drejtuesi dhe themeluesi i Amazon.com, themeluesi dhe pronari i kompanisë hapësinore ajrore Blue Origin, dhe pronari i The Washington Post. 

IndiatvNews.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale