10 fakte interesante rreth WhatsApp

WhatsApp

Whatsapp është padyshim aplikacioni më popullor i mesazheve, me 1.5 miliardë përdorues aktiv të përditshëm. Kompania në pronësi të Facebook, ka zbuluar disa prej “sekreteve” të saj, për të cilat mund të mos ju ketë shkuar mendja.

Bëhet fjalë për 10 opsione të aplikacionit, të cilat janë zbuluar nga Whatsapp për “Mirror”.

1-Mund të bëni regjistrim zanor pa duar. Mbani shtypur ikonën e mikrofonit dhe rrëshkiteni lart. Më pas mund të regjistroni mesazh zanor pa duar.

2-Mund të shënjoni mesazhet që i konsideroni kryesore. Tërhiqni poshtë mesazhin që doni të shenjoni dhe klikoni “star”.

3-Mund të vendosni status në profilin tuaj në Whatsapp.

4-Komunikoni në Whatsapp pa përdorur celularin. Për këtë mjafton ta hapni aplikacionin në Whatsapp Web në desktop dhe të vazhdoni të dërgoni mesazhe nga kompjuteri.

5-Teksa kanë gjetur përdorim të gjerë emojit, nuk kanë mbetur pas as Stickers. Këto mund t’i gjeni pranë fushës ku shkruani tekstin e mesazhit.

6-Lexoni fshehurazi mesazhet. Nëse doni që të lexoni fshehurazi mesazhet që ju vijnë pa e kuptuar dërguesi, ka një mënyrë për ta bërë këtë. Sipas Whatsapp, nëse në ekranin e iPhone ju vjen mesazh teksa aparatin e keni në ‘lock’, tërhiqeni poshtë tabelën e mesazhit dhe do t’ju hapet teksti i plotë, por dërguesit nuk do t’i shfaqet që ju e keni lexuar.

7-Bisedat e rëndësishme me miqtë mund t’i mbani gjithmonë të parat në listë përmes opsionit “Pin”. Në iPhone tërhiqni nga e majta në të djathtë bisedën dhe klikoni “Pin”. Ndërsa në Android mbani të shtypur bisedën dhe do ju shfaqet opsioni “Pin”.

8-Nëse jeni pjesë e një grupi mes disa personash, ju mund të ndryshoni cilësimet e grupit në mënyrë që vetëm administratorët të lejohen të bëjnë ndryshime. Për ta bërë këtë, shkoni tek “Group Settings” dhe më pas “Edit grup info”.

9-Zbuloni me cilin person flisni më shumë në Whatsapp. Për ta gjetur, shkoni tek: Settings; Data and Storage Usage; Storage Usage; Select Contact.

10-Ndodh shpesh që gjithkush mund të shtohet në grupet e Whatsapp pa i marrë më parë leje. Tashmë Whatsapp ka menduar edhe për këtë. Tek cilësimet mund të zgjidhni se kë do të lejoni që t’ju shtojë nëpër grupe. Nëse bllokoni përfshirjet pa dijeninë tuaj, atëherë do t’ju vijë një ftesë për t’ju bashkuar një grupi të caktuar dhe ju do të zgjidhni nëse pranoni ose jo.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale