Një investitor ëngjëll në fushen e teknologjisë mbërrin në Tiranë. Manuel Koelman në Startup Grind me 4 Shtator


Startup Grind Tirana rikthehet me një event fantastik dhe mirëpret në shtator Manuel Koelman – sipërmarrës dhe investitor. Manuel ka ndërtuar kompani që në vitin 2003 dhe ka përvojë në suksesin e sipërmarrjeve të dorës së parë. Aktualisht, ai po nxit zhvillimin e #PurposefulDisruption dhe krijimin e #MeaningfulConnections përmes PIRATE.global.

Ardhja e tij në Shqipëri dhe eventi mbështeten nga EU For Innovation.

Manuel lidh ekosistemin e startup-eve dhe organizon samitin e PIRATE, “konferenca më e çmendur e startup-eve në Europë”. Ai njihet për festat dhe eventet autentike, të pazakonta dhe të studiuara deri në detaj.

Në vitin 2017 PIRATE.global organizoi më shumë se 80 ngjarje globalisht me më shumë se 10.000 të pranishëm. Manuel ka ndihmuar gjithashtu koorporatat të kuptojnë ndryshimin drastik që sjell teknologjia  dhe ADN-në e startupeve.

Së fundi, Manuel po mbështet startup-et si një investitor ëngjëll. Ai po vjen në Shqipëri për të zbuluar skuadra të mira me ide të mira. Ndaj përgatituni dhe prezantohuni tek Manuel gjatë network-ut para dhe pas intervistës që do të zhvillojë në Startup Grind. Së fundi, PIRATE.global u bë investitor në startup-in shqiptar Division5.

Lexo: Teknologjia po tërheq investitorë të huaj. PIRATE.global investon tek kompania shqiptare division5.co 

Misioni i PIRATE.Global është të shpërndajë mendimin e sipërmarrjes.

Kompania ofron: evente për startupe të veçanta dhe evente në fushën e teknologjisë, zhvillues të rëndësishëm për zgjerimin e kompanive si dhe kapital për sipërmarrje që duan të zhvillojnë një ide të re.

Pikërisht për këtë, të rinjtë me ide sipërmarrje mund të shfrytëzojnë eventin Startup Grind për të takuar e prezantuar idenë e tyre. Dhe nëse kjo ide është interesante dhe tërheq vëmendjen e Manuel, ju mund të mbështeteni financiarisht prej tij.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0