Zbulohet “Grimca e Zotit”?


Shkencetaret ne Organizaten Europiane per Hulumtime Berthamore (CERN) thane se kane zbuluar nje grimce subpartikulare qe mund te jete grimca e Higgs-it, e cila besohet te jete çeles i formacioneve te yjeve, planeteve dhe jetes.
 
Grimca eshte emeruar sipas Peter Higgsit, hulumtuesit britanik, i cili me 1964 vendosi bazat per studimet e kesaj çeshtje.
Grimca njihet edhe si “Grimce e Zotit” per shkak te rendesise qe ka.
Zedhenesi i Organizates Europiane per Hulumtime Berthamore, Xhoi Inkandela, beri publik zbulimin gjate nje mbledhje te shkencetareve ne Gjeneve.
 
“Ne keto lloj eksperimentesh ne kemi kerkuar nje nga grimcat me te rralla qe jane krijuar ndonjehere. Duke pasur parasysh kete, ky eshte nje rezultat shume preliminar, por ne mendojme se eshte shume i fuqishem; eshte shume i qendrueshem-perndryshe nuk do ta prezantonim”, tha ai.
Deri me tani, grimca Higgs ishte teorike.
 
Shkencetaret e Organizates EUropiane per Hulumtime Berthamore thane se eshte ende heret per te ardhur ne perfundim se grimca e re e zbuluar eshte ajo e Higgs-it, per te cilen pat folur fizikani britanik, Higgs.
Megjithate, shkencetaret folen per rendesine e zbulimit.
 
Drejtori gjeneral i CERN-it, Rolf Diter Hojer shpjegoi:
“Sot shenojme nje arritje historike, por jemi vetem ne fillim. Tani, mbetet nje pune e madhe para nesh. Eshte megjithate je arritje. Mendoj se mund te jemi krenare, te lumtur, por e tera eshte vetem nje fillim dhe mendoj se do te kete ndikime globale ne te ardhmen. Ai (zbulimi) vjen ne kohen e duhur dhe mendoj se mund te jemi shume optimiste”.
 
Njoftimi i se merkures pritej me padurim ne radhet e shkencetareve, meqe mund te konfirmonte punen teorike te zhvilluar gjate dekadave te fundit dhe njohurite aktuale per funksionimin e universit.
Grimca eshte pjesa e fundit e pazbuluar ne teorine e Modelit Standard, qe shpjegon perberjen fundamentale te universit.(REL)
 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale