Zbulohet “Grimca e Zotit”? - Business Magazine Albania

Zbulohet “Grimca e Zotit”?


Shkencetaret ne Organizaten Europiane per Hulumtime Berthamore (CERN) thane se kane zbuluar nje grimce subpartikulare qe mund te jete grimca e Higgs-it, e cila besohet te jete çeles i formacioneve te yjeve, planeteve dhe jetes.
 
Grimca eshte emeruar sipas Peter Higgsit, hulumtuesit britanik, i cili me 1964 vendosi bazat per studimet e kesaj çeshtje.
Grimca njihet edhe si “Grimce e Zotit” per shkak te rendesise qe ka.
Zedhenesi i Organizates Europiane per Hulumtime Berthamore, Xhoi Inkandela, beri publik zbulimin gjate nje mbledhje te shkencetareve ne Gjeneve.
 
“Ne keto lloj eksperimentesh ne kemi kerkuar nje nga grimcat me te rralla qe jane krijuar ndonjehere. Duke pasur parasysh kete, ky eshte nje rezultat shume preliminar, por ne mendojme se eshte shume i fuqishem; eshte shume i qendrueshem-perndryshe nuk do ta prezantonim”, tha ai.
Deri me tani, grimca Higgs ishte teorike.
 
Shkencetaret e Organizates EUropiane per Hulumtime Berthamore thane se eshte ende heret per te ardhur ne perfundim se grimca e re e zbuluar eshte ajo e Higgs-it, per te cilen pat folur fizikani britanik, Higgs.
Megjithate, shkencetaret folen per rendesine e zbulimit.
 
Drejtori gjeneral i CERN-it, Rolf Diter Hojer shpjegoi:
“Sot shenojme nje arritje historike, por jemi vetem ne fillim. Tani, mbetet nje pune e madhe para nesh. Eshte megjithate je arritje. Mendoj se mund te jemi krenare, te lumtur, por e tera eshte vetem nje fillim dhe mendoj se do te kete ndikime globale ne te ardhmen. Ai (zbulimi) vjen ne kohen e duhur dhe mendoj se mund te jemi shume optimiste”.
 
Njoftimi i se merkures pritej me padurim ne radhet e shkencetareve, meqe mund te konfirmonte punen teorike te zhvilluar gjate dekadave te fundit dhe njohurite aktuale per funksionimin e universit.
Grimca eshte pjesa e fundit e pazbuluar ne teorine e Modelit Standard, qe shpjegon perberjen fundamentale te universit.(REL)
 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0