Zbulohen dy planete te ngjashem me Token, ka uje, mund te kete dhe jete - Business Magazine Albania

Zbulohen dy planete te ngjashem me Token, ka uje, mund te kete dhe jete


Dy planete te ngjashem me token. Madje, gati te njejte me ‘shtepine tone’ dhe qe nuk jane vezhguar kurre. I zbuloi Kepler, teleskopi hapesinor i Nasas. Kepler-62 dhe Kepler 62-7 jane me te jashtem i nje sistmi te 5 boteve ekstrasolare qe linden rreth yllit Kepler-62, i ngjashem me diellin.

Te dy gjenden ne te ashtuquajturen zonen e banueshme, ku distanca e yllit ben te mundur pranine e ujit te lengshem, pra kushte te favorshme per formimin e jeteses.

“Sipas te dhenave qe kemi ne dipozicion, qe lidhen me rrezet dhe periudhen orbitale, keta jane planetet me te ngjashem me token qe jane zbuluar ndonjehere”,- tha astrofizikani Justin Crepp, i universitetit francez Notre Dame.

Qe, bashke me koleget e publikuan zbulimin ne Science. U zbuluan fale teknikes se tranziteve, qe analizon ndryshimet ne ndricimin e nje ylli kur planeti kalon perpara, dy planetet kane nje rreze respektivisht te barabarte me 1,61 dhe 1,41 ne krahasim me te tokes.

Hulumtuesit sugjerojne se te dy planetet mund te jene solide, me perberje shkembore apo te akullt. Nga ylli i tyre, i ngjashem me diellin, ata marrin rrjedhe drite te krahasueshme me ate te Venusit dhe Marsit qe marrin nga dielli yne. Qe nga zbulimi i planeteve te pare ekstrasolare, ne vitet ’90, syri i kujdesshem nga sonda hapesinore Kepler ka zbuluar me qindra.

Ekspertet jane te bindur se me e mira eshte ende duke ardhur dhe zbulimi i nje planeti analog me ate qe jetojme ne tashme eshte kryer. Crepp ka perdorur teleskope tokesore per te identifikuar planetet e mundshem kalimi periodik i te cileve erreson driten e yllit perreth te cilit orbitojne.

Gjurma qe coi ne zbulim u identifikua rreth nje vit me pare, kur shkencetari zbuloi nje njolle te vogel prane Kepler-62. Me pas u deshen muaj studime per arritjen e zbulimit te planeteve te ngjashem.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0