Zakonet e përditshme që diferencojnë njerëzit e suksesshëm


“Sa herë shihni një njeri të suksesshëm, ju shihni vetëm arritjet publike, asnjëherë sakrificat personale për t’i realizuar ato”.– Vaibhav Shah

Cili është sekreti i tyre i produktivitetit?

Business Mag ka disa sugjerime bazuar në mbi 200 intervista me njerëz të suksesshëm:

Ata fokusohen te minutat, jo tek orët. Njerëzit e suksesshëm e dinë se ata kanë 1,440 minuta çdo ditë dhe se nuk ka asgjë më të çmuar se koha. Paraja humb dhe fitohet sërish, ndërsa koha nuk kthehet më. Ju duhet të zotëroni minutat për të perfeksionuar jetën tuaj.

Ata fokusohen vetëm te një gjë. Njerëzit produktivë e dinë se cila është “Detyra më e Rëndësishme” dhe punojnë për të një apo dy orë çdo mëngjes, pa ndërprerje. Cila detyrë ka impaktin më të madh në arritjen e qëllimeve tuaja? Asaj dedikojini çdo mëngjes të ditëve tuaja.

Ata i thonë ‘jo’ thuajse çdo gjëje. Miliarderi Warren Buffet ka thënë: “Diferenca midis një njeriu të suksesshëm dhe një njeriu shumë të suksesshëm është se ky i fundit i thotë ‘jo’ thuajse çdo gjëje”. Dhe James Altucher ka dhënë një këshillë “Nëse diçka nuk është ‘Po’ e fortë dhe emocionuese, atëherë është thjesht një ‘jo’”. Mos harroni! Ju keni vetëm 1,440 minuta në ditë. Mos i shpenzoni ato kot.

Ata ndjekin rregullin 80/20. 80% e rezultateve vijnë vetëm nga 20% e aktiviteteve. Njerëzit ultra-produktivë e dinë se cilat aktivitete sjellin rezultatet më të larta. Fokusohuni tek to dhe injoroni pjesën tjetër.

Ata i prekin gjërat vetëm një herë. Sa herë e keni hapur një email, e keni mbyllur me idenë për t’i kthyer përgjigje më vonë?  Pse gjithmonë email-et ngelen në inbox-in tuaj pa një përgjigje apo një përgjigje disa orë më vonë? Njerëzit e suksesshëm i “prekin gjërat vetëm një herë”. Edhe nëse ajo kërkon vetëm 5-10 minuta angazhim, ata e bëjnë menjëherë. Kështu shmangni stresin, sepse nuk do ta keni gjithë ditën në mendje dhe do të jeni më efektivë pa patur nevojë për ta rilexuar apo rivlerësuar sërish në të ardhmen.

Ata mbajnë një bllok shënimesh. Richard Branson ka thënë shpesh se nuk do të ishte në gjendje të ndërtonte Virgin pa patur një bllok shënimesh, të cilin e merr me vete kudo që shkon. Gjatë një interviste, Manjati grek i shpërndarjes Aristotle Onassis ka thënë: “Gjithmonë mbani një bllok shënimesh. Shkruani çdo gjë… Ky është një mësim një milion dollarësh që nuk jua mësojnë as në shkollë”. Njerëzit produktivë e lirojnë mendjen duke shkruajtur çdo gjë së bashku me mendimet.

Ata nuk bëjnë lista punësh. Hidheni listën e detyrave; në vend të saj planifikoni çdo gjë në kalendarin tuaj. Rezulton se vetëm 41% e detyrave të kësaj liste bëhet. Të gjitha ato që mbeten, sjellin stres dhe pagjumësi për shkak të efektit Zeigarnik, i cili në thelb do të thotë se detyrat e papërfunduara do të mbeten në mendjen tuaj deri sa t’i realizoni. Njerëzit produktivë punojnë me kalendar dhe i përmbahen atij.

Ata e shmangin zvarritjen e punëve falë udhëtimit në kohë. Nuk mund t’i besojmë vetes sonë në të ardhmen. Kjo për shkak se ne jemi kontradiktor me kohën. Ne blejmë perime sot, sepse mendojmë se do të hamë sallata të shëndetshme gjatë gjithë javës; e pastaj i hedhim perimet sepse na janë kalbur. Njerëzit e suksesshëm kuptojnë se çfarë mund të bëjnë tani për t’u siguruar që në të ardhmen kanë bërë gjënë e duhur. Parashikoni se si do të vetë-sabotoheni në të ardhmen dhe gjeni një zgjidhje sot për të mposhtur gabimet e parashikueshme.

/EmotionalIntelligence

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale