Vjen panairi “Shqipëria punon Tokën”


Këtë fundjavë, panairi “Shqipëria Punon Tokën” është një destinacion i mirë për ju, krahas panairit të librit i hapur tashmë. Është panairi, eventi më i madh për bujqësinë, zhvillimin rural dhe agrobiznesin në Shqipëri.

Për dy ditë me radhë në zemër të Tiranës do të zërë vend ajo pjesë e Shqipërisë që punon e prodhon, për tregun vendas dhe për eksportin.  Panairi mbetet vitrina më e mirë për promovimin e produkteve shqiptare.

Sivjet është edicioni i tretë i panairit, i cili po kthehet në një traditë të përvitshme.

“Shqipëria Punon Tokën” është një mundësi e shkëlqyer komunikimi e fermerëve me njëri-tjetrin, për të shkëmbyer eksperienca, për të ndarë histori suksesi dhe vizionin se si mund të zhvillohet më tej bujqësia shqiptare, blegtoria, akuakultura, sektori i agropërpunimit e deri tek agroturizmi.

Rreth 400 fermerë dhe sipërmarrës në fushën e agrobiznesit do të marrin pjesë në panairin e organizuar nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me Bashkinë Tiranë.

Ministria e Bujqësisë thekson në njoftimin e saj se, “fermerë të vegjël anekënd Shqipërisë, si dhe biznese të mëdha në sektorin e buqjësisë, blegtorisë, agropërpunimit, bimëve medicinale dhe akuakulturës”.

Marrin pjesë bankat dhe institucionet e tjera financiare që kreditojnë bujqësinë dhe agrobiznesin. Si dhe 12 biznese në fushën e agroturizmit. Pjesë e panairit do të jenë edhe biznese nga vendet e rajonit. (Kosovë, Maqedoni e Veriut, Serbi madje edhe Italia)

Risitë e edicionit të tretë

Vendosja në shesh e fermerëve dhe sipërmarrësve do të jetë e ndarë sipas sektorëve, ku operojnë.

Numri më i lartë i sipërmarrësve dhe prania e bizneseve të rajonit.

Pse t’a vizitoni

Në këtë event, të konceptuar me disa minievente, nuk do të mungojë argëtimi, festa dhe diskutimi për zhvillimin e mëtejshëm të bujqësisë e agrobiznesit.

Ëork shop-e për sigurinë ushqimore; për çertifikimin Global GAP; për programin IPARD etj; për preparatet e mbrojtjes së bimëve etj.

Për të apasionuarit pas kafshëve dhe fëmijët, do të ketë një fermë të veçantë,

Parashikohet cooking shoë nga ekspertë të kuzhinës dhe një koncert festiv mbrëmjen e së shtunës me kuartetin “Peter Pan”.

Qytetarët do të kenë mundësi të blejnë vetë produkte direkt nga fermerët, me një çmim më të ulët se zakonisht.

Sheshi “Skënderbej” do të marrë një pamje tjetër në datat 16 dhe 17 Nëntor, duke u shndërruar në një arenë ekspozimi dhe degustimi të prodhimeve të tokës shqiptare.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale