“Vizitoni Shqipërinë”, artikulli i publikuar nga prestigjozja Huffington Post - Business Magazine Albania

“Vizitoni Shqipërinë”, artikulli i publikuar nga prestigjozja Huffington Post


Artikuj që ftojnë vizitorët të mos e anashkalojnë Shqipërinë, si një vend me bukuri të mëdha natyrore e ushqim të mirë, po shfaqen gjithmonë e më shumë në mediat e huaja.

Por “Huffington Post” i rikthehet temës së turizmit shqiptar me një këshillë: bëjeni këtë eksperiencë unike me një tur me biçikletë.

“Kështu do të arrini të shijoni më shumë ato çfarë vendi ka për t’i ofruar syrit. Peizazhin mahnitës dhe dramatik, plazhet që të kujtojnë rivierën franceze pa pretendime, shkëmbinjte e thepisur që ngrihen mbi det, fshatrat e ‘gdhendur’ në shpate kodrash, perëndimet e diellit që të lënë pa frymë”, shkruan autorja e artikullit, Karen Rubin.

Natyrës piktoreske dhe bregdetit të mrekullueshëm i shtohet dhe joshja kulturore e historike, për të mos folur pastaj për ushqimin fenomenal.

“Duhet të vini në Shqipëri për atë që ‘është tani’ – thotë Rubin. – Për të parë një vend, i cili ka shkundur nga supet të kaluarën torturuese. Një vend të rrethuar për dekada të tëra nga misteri, të burgosur pas një perdeje të hekurt e të izoluar nga bota e jashtme nën grushtin e një diktatori paranojak”.

“Shqipëria, ky shtet europian me shumicë myslimane, është gjithashtu vendi që e mbylli Luftën e Dytë Botërore me më shumë hebrenj nga sa kishte në fillesat e saj, sepse nën kodin e lashtë të ‘Besës’, shqiptarët i mbrojtën nga kërcënimi nazist, duke rrezikuar edhe jetët e tyre e ato të fëmijëve të tyre”.

“Shqiptarët, – vazhdon shkrimi, – e kanë traditë të hershme ndihmën për të ardhurit”.

Artikulli i gjatë e tejet i detajuar sqaron deri edhe monedhën e përdorur dhe tregon çmimet e favorshme të pijeve e ushqimeve. “Do të jetë një surprizë e këndshme për ju, – thotë autorja duke iu drejtuar vizitorëve, – kur të zbuloni sesa pak do t’iua rëndojë xhepin udhëtimi këtu, ndërsa kënaqësia që fal është e madhe”.

Burimi: top-channel.tv

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0