Virusi Corona mbërrin në Shqipëri, konfirmohen rastet e para

Virusi Corona mbërrin në Shqipëri, konfirmohen rastet e para


Ministria e Shëndetësisë lajmëroi zyrtarisht në orët e para të mëngjesit të së hënës se COVID-19 ka mbërritur në Shqipëri.

Janë konfirmuar dy të prekur, babë e bir,  54 vjeç dhe 28 vjeç. Ata kanë qëndruar disa ditë në Firence dhe kanë udhëtuar në rrugë tokësore nga Firence drejt Tiranës, nëpërmjet pikës kufitare të Hanit të Hotit, me makinë personale.
Menjëherë pas shfaqjes së shenjave klinike dhe lajmërimit të urgjencës kombëtare në nr.127 u janë marrë mostrat, të cilat u konfirmuan nga laboratori i virologjisë në IShP.
Dy rastet e konfirmuara me COVID-19  po trajtohen në spitalin infektiv në Tiranë.

Sipas ministrisë gjendja e babait dhe djalit të prekur nga Tirana, paraqitet e qëndrueshme dhe pa komplikacione për momentin. Ndërkohë strukturat e shëndetit publik po realizojnë hetimin epidemiologjik dhe marrjen e mostrave të kontakteve.

Lexoni: Mjeku specialist, David Heymann jep detaje për virusin Corona

“Strukturat tona të urgjencës kombëtare dhe ISHP janë duke ndjekur protokollin klinik dhe epidemiologjik për të dy rastet,” shkruhet në njoftimin e MSHMS.

Institucioni gjithashtu u bëri thirrje qytetarëve që kanë udhëtuar nga vende të prekura dhe ndiejnë simptoma të ngjashme me gripin, të telefonojnë në nr. 127 për të marrë kujdes shëndetësor. Që nga përhapja e coronavirus, Shqipëria ka testuar të paktën 58 persona të dyshuar, por asnjëri prej tyre nuk rezultoi i infektuar deri më 8 mars.

Më herët ekspertët e shëndetit në vend kanë lajmëruar se janë përgatitur për të përballur situatën shëndetësore të COVID-19. Mbi një milion maska janë shpërndarë për personelin mjekësor, ndërsa karantina për të prekurit është planifikuar në Shtëpinë e Pushimeve të Ushtarakëve në Durrës.

Autoritetet kanë nxitur personat e kthyer nga Italia të vetëizolohen për dy javë për të shmangur përhapjen e virusit, i cili në shtetin fqinj ka shkaktuar 366 viktima dhe ka infektuar 7,375 persona.

Shifrat e mësipërme e bëjnë Italinë fqinje, vendin e dytë me më shumë të infektuar jashtë Kinës, nga ku coronavirus ka origjinën.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0