Video e pare qe tregon formen e nje mendimi - Business Magazine Albania

Video e pare qe tregon formen e nje mendimi


Cfare forme ka nje mendim? Eshte shume e veshtire te imagjinohet nje perfaqesim fizik nje gjeje te paprekshme, megjithate aktiviteti mendor eshte kimik, bazohet ne struktura reale. Keshtu, nje ekip kerkuesish japoneze te institutit Kombetar Gjenetik kane arritur te realizojne nje filmim te persosur qe tregon formen e nje mendimi.

Ne fakt tek video eshte mendimi i nje peshku zeber. Eshte zgjedhur kjo kafshe e vogel per arsye se qe ne embrion eshte teresisht transparent dhe eshte ‘pare’ menjehere aktiviteti mendor (stimuluar nga nje mutacion gjenetik).

Peshku nderkohe po shikonte nje pike te kuqe qe levizte majtas dhe djathtas dhe neuronet aktive zhvendoseshin ne anen e kundert te pikes se kuqe. Cfare kuptimi ka ky eksperiment?

Studiuesi Koichi Kawakami konfirmoi se keto studime mund te ndihmojne per te kuptuar me mire sjelljet e kafsheve dhe te ndihmojne me studimet psikologjike.

Me kete revolucion te teknologjise edhe tastiera me mousen mund te behen parahistorike. Ne te vertete, ka pasur shume studiues qe jane perpjekur te vezhgojne formen e mendimit, por pavaresisht kerkimeve mbetet nje fushe shume e veshtire per tu percaktuar me vendosmeri.

Leximi i mendjes ka qene nje nga ambiciet me te parezistueshme per njerezimin, mbase nuk ka ardhur ende dita te lexojme mendimet e tjereve, por fale teknologjive te fundit mnd te kuptohet te pakten forma e mendimit.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0