Vetëdeklarimet sipas procedurave të reja tatimore do të jenë pa ndëshkim

Vetëdeklarimet sipas procedurave të reja tatimore do të jenë pa ndëshkim


Ministria e Financave u bën thirrje bizneseve të shfrytëzojnë hapësirën, që jep ligji i ri i procedurave tatimore, për të vetëdeklaruar pa ndëshkim të gjithë mallin, që kanë pa faturë nëpër inventarët e tyre.

Zëvendësministrja Irena Beqiraj tha se, kjo e drejtë i jep çdo biznesi mundësinë, që të nisë një kapitull të ri në raport me ligjin.

“Kjo do t’i japë një lehtësi shumë të madhe biznesit të vogël, që të ndahet nga e kaluara pa faturë, si dhe të fillojë me një epokë të re, ku çdo lëndë të parë që duhet ta blejë nga biznesi i madh, duhet ta blejë me faturë. Kjo ndihmon ndërkohë biznesin e vogël të justifikojë të gjithë mallin që ka pas marrë dhe do të blejë rishtazi, sigurisht me faturë, por është shumë e rëndësishme edhe për biznesin e madh, sepse i vë të gjithë operatorët në treg, përfshi prodhues dhe importues, në kushte të barabarta”, tha Irena Beqiraj.

Ligji i ri i procedurave tatimore, që hyri në fuqi këtë të enjte, ashpërson fort masat ndëshkuese ndaj bizneseve, që kryejnë evazion fiskal. Zëvendësministrja Beqiraj thotë se, autoritetet nuk do të tolerojnë askënd, qoftë bizneset e mëdha që shesin pa faturë tatimore, ashtu dhe ato të voglat që blejnë mall nga to pa këtë dokument.

“Të gjitha ato biznese që do të kenë gjendje inventari pa faturë, do të gjobiten dhe në të njëjtën kohë do t’u konfiskohet malli. Ndërkohë do të fillojë procedurë hetimore për të gjithë bizneset e mëdha, te të cilët këta të tjerët janë furnizuar pa faturë”, tha më tej Irena Beqiraj.

Për të kufizuar shtigjet për evazion, ligji vendos edhe një kushtëzim tjetër, atë që ndalon biznesin e madh të shesë mall drejtpërdrejt te konsumatori final me kupon tatimor.

“Deri më 31 mars të vitit 2016, e kemi vënë kusht që bizneset e mëdha te tregtia me shumicë dhe prodhuesi, mund të shesin vetëm 10% të xhiros tek individi, apo shitje me pakicë. Pastaj nuk e kanë më këtë të drejtë, vetëm nëse do të kenë të gjithë kanalin e shpërndarjes, pra do të kenë edhe pikat e tyre të pakicës”, deklaroi zv.ministrja e Financave, Beqiraj.

Bizneset, të cilat kapen me mall të padokumentar me faturë tatimore, gjobiten nga 5 deri në 10 milionë lekë dhe u sekuestrohet i gjithë malli. Ndërsa për bizneset e mëdha, kur rasti përsëritet, nis automatikisht hetimi penal.

/Top-Channel/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0