Varianti më i fundit i Covid është 1.5 herë më ngjitës se omicron dhe po qarkullon në pothuajse gjysmën e shteteve të SHBA-së - Business Magazine Albania

Varianti më i fundit i Covid është 1.5 herë më ngjitës se omicron dhe po qarkullon në pothuajse gjysmën e shteteve të SHBA-së

Tashmë ka dhjetëra raste në pothuajse gjysmën e SHBA-së të një nënvarianti të ri Covid që është edhe më ngjitës se varianti tashmë shumë i transmetueshëm i omicron.

Gati gjysma e shteteve të SHBA-së kanë konfirmuar praninë e BA.2 me të paktën 127 raste të njohura në mbarë vendin që nga e premtja, sipas një baze të të dhënave globale që gjurmon variantet e Covid. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, në një deklaratë tha se megjithëse BA.2 është rritur në përpjesëtim me llojin origjinal të omicron në disa vende, ai aktualisht po qarkullon në një nivel të ulët në SHBA.

Sipas Statens Serum Institut, i cili kryen mbikëqyrjen e sëmundjeve infektive për Danimarkën, nënvarianti është 1.5 herë më i transmetueshëm se varianti origjinal i omicron, i referuar nga shkencëtarët si BA.1.

Varianti i ri nuk duket se zvogëlon më tej efektivitetin e vaksinave kundër infeksionit simptomatik, sipas Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Lexo edhe: Varianti i ri i Covid do të jetë më ngjitës se omicron, por pyetja është nëse do të jetë më vdekjeprurës, thotë OBSH

“Aktualisht nuk ka asnjë provë që linja BA.2 është më e rëndë se linja BA.1,” tha zëdhënësi i CDC, Kristen Nordlund.

BA.2 kapërceu omikronin origjinal si variantin dominues në Danimarkë në disa javë, tha Troels Lillebaek, kryetar i komitetit të kombit skandinav që kryen mbikëqyrjen e varianteve të Covid.

Varianti BA.2 ka pesë mutacione unike në një pjesë kyçe të proteinës spike që virusi përdor për t’u lidhur me qelizat njerëzore dhe për t’i pushtuar ato, tha Lillebaek për CNBC. Mutacionet në këtë pike kyçe, të njohur si domeni i lidhjes së receptorit, shpesh shoqërohen me transmetueshmëri më të lartë.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0