Ultimatumi i BE për “gjigandët” e teknologjisë: “Luftoni ‘Deepfake’ ose gjobë - Business Magazine Albania

Ultimatumi i BE për “gjigandët” e teknologjisë: “Luftoni ‘Deepfake’ ose gjobë

Deepfake

Kompanitë e mëdha të teknologjisë, si Google dhe Meta, do të duhet të ndërmarrin veprime për falsifikimet dhe llogaritë e rreme – ose rrezikojnë të përballen me gjoba të mëdha.

Deepfakes janë video që përdorin ngjashmërinë e një personi për t’i portretizuar ata, duke bërë diçka që nuk e kanë bërë kurrë.

Rregullorja e re e BE-së, e mbështetur nga Akti i Shërbimeve Digjitale (DSA), do të kërkojë që firmat e teknologjisë të merren me këto forma të dezinformimit në platformat e tyre. Firmat mund të gjobiten deri në 6% të xhiros së tyre globale nëse e nuk respektojnë këtë.

Kodi i përforcuar synon të parandalojë përfitimin nga dezinformatat dhe lajmet e rreme në platformat e tyre, si dhe rritjen e transparencës rreth reklamave politike dhe frenimin e përhapjes së ‘sjelljeve të reja keqdashëse’ si llogaritë e rreme dhe falsifikimet e thella.

Lexo edhe: Një video “deepfake” e Volodymyr Zelenskyy po qarkullon në rrjetet sociale. Ja çfarë duhet të dini

Clubhouse, Google, Meta, TikTok, Twitter dhe Twitch janë ndër 33 nënshkruesit e kodit të përmirësuar dhe kanë punuar së bashku për të rënë dakord me rregullat e reja. Firmat që kanë nënshkruar kodin do të detyrohen të ndajnë më shumë informacion me BE-në.

Nick Clegg, presidenti i Metës për çështjet globale, shkroi në Twitter: “Luftimi i përhapjes së informacionit të gabuar është një çështje shoqërore komplekse dhe në zhvillim.”

“Ne vazhdojmë të investojmë shumë në ekipe dhe teknologji dhe presim më shumë bashkëpunim për ta trajtuar atë së bashku.”

Një zëdhënës i Twitter tha se kompania e mirëpriti kodin e përditësuar.

“Përmes dhe përtej Kodit, Twitter mbetet i përkushtuar për të trajtuar dezinformimin dhe dezinformimin ndërsa ne vazhdojmë të vlerësojmë dhe zhvillojmë qasjen tonë në këtë mjedis gjithnjë në ndryshim”, thuhet në një deklaratë./ BBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0