Ulja e emetimit të karbonit. Papa Françesku fton shtetet të punojnë për këtë - Business Magazine Albania

Ulja e emetimit të karbonit. Papa Françesku fton shtetet të punojnë për këtë

Papa Françesku

Papa Françesku ftuar të gjitha shtetet të punojnë për emetimin zero të karbonit. Gjatë fjalës së tij në samitin e Kombeve të Bashkuara për klimën, ai tha se, Qyteti i Vatikanit – shteti më i vogël në botë – do të arriijë objektivin deri në 2050.

Papa ka përkrahur kauzat mjedisore që nga zgjedhja e tij në 2013. Ndaj, thekson se qyteti-shteti prej 44 hektarë Brenda Romës, do të bënte çmos për të luftuar ndryshimin e klimës.

Në vodeo-mesazhin e tij, papa tha se: “Pandemia aktuale dhe ndryshimi i klimës, të cilat nuk janë vetëm të rëndësishme për mjedisin, por edhe etikisht, shoqërisht, ekonomikisht dhe politikisht, ndikojnë në jetën e më të varfërve”.

“Krahas miratimit të disa masave që nuk mund të shtyhen më gjatë, duhet një strategji për të ulur në zero emetimet e karbonit”, tha Papa Françesku.

Lexo: Tani është koha për të ndërtuar të nesërmen. Kontribuo edhe ti!

Vatikani angazhohet të ulur emetimet neto në zero deri në vitin 2050, si dhe të intensifikojë përpjekjet e menaxhimit të mjedisit për të çuar më tej përdorimin racional të burimeve natyrore, si uji dhe mbjellja e më shumë pemëve.

Një deklaratë e Vatikanit tha se qyteti-shtet po ecte përpara me planet për të zëvendësuar të gjitha makinat e tij me motor me djegie në automjete elektrike ose hibride.

Vatikani nisi të instalojë panelët solarë në vitin 2008 dhe vitin e kaluar ka ndaluar çantat pastike një përdorimëshe. Tani thuhet se po riciklon 65% të mbetjeve dhe synon të arrinë në 75% në 2023.

Reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0