UK Albania Tech Hub, në fazën e tretë të mbështetjes së startup-eve shqiptare   - Business Magazine Albania

UK Albania Tech Hub, në fazën e tretë të mbështetjes së startup-eve shqiptare  


 

Dhjetëra përfitues të programit të Ambasadës Britanike në Shqipëri, UK Albania Tech Hub, ndanë së bashku projektet dhe rezultatet gjatë eventit të zhvilluar nga Ambasada Britanike në Tiranë.

Pjesë e eventit ishin sipërmarrës të kompanive të reja në fushën e invacionit dhe teknologjisë si dhe përfaqësues të qeverisjes qëndrore dhe vendore.

Ambasadori Britanik në Tiranë, Duncan Norman tha se, “ky është viti i tretë që janë hapur thirrjet për aplikim në programin UK Albania Tech Hub. Objektivi ynë përmes këtij programi është të mbështesim kompani në fushën e teknologjisë”.

Sipas tij, sektori dixhital ka një ndikim transformues tek vendet, sipërmarrjet dhe individët, ndaj, “Programi i Tech Hub është dizenjuar specifikisht të afrojë sipërmarrësit me njohuritë e duhura, aftësitë dhe potencialin e zhvillimit”.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj tha gjatë eventit se, jam krenar që ky qytet ka një ferment për inovacionin, për teknologjinë. Ne jemi survivers, jemi rritur me vështirësi, kemi kaluar traumat e tranzicionit dhe jemi më të ecur për risi”.

Duke kujtuar se shumë pjesë dhe funksione të telefonit janë zhvilluar në një qytet të vogël si Luvri, Veliaj beson se edhe Tirana mund të ofrojë risi. Tashmë investime si Softmogul, po kuotohen në bursë dhe ky është një model frymëzues për të rinjtë shqiptarë.

Lexo: UK Albanian Tech Hub, një mundësi për kompanitë shqiptare të teknologjisë

Ministri për Sipërmarrjen Eduard Shalsi, tha se ligji për startup-et do të ndihmojë sipërmarrësit e rinj për të ecur në të njëjtin hap me të rinjtë në tregun europian.

Ndërsa sipërmarrësit ndanë gjatë network-ut mes tyre, arritjet dhe sfidat në ketë drejtim, Kryetari i Bashkisë dhe Ambasadori Britanik, vizituan kompanitë pjesëmarrëse në UK Tech Hub, për t’u njohur me shërbimet dhe risitë që ato sjellin në treg. Mes tyre edhe ishte edhe Businessmag.al

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0