UK Albania Tech Hub, në fazën e tretë të mbështetjes së startup-eve shqiptare  


 

Dhjetëra përfitues të programit të Ambasadës Britanike në Shqipëri, UK Albania Tech Hub, ndanë së bashku projektet dhe rezultatet gjatë eventit të zhvilluar nga Ambasada Britanike në Tiranë.

Pjesë e eventit ishin sipërmarrës të kompanive të reja në fushën e invacionit dhe teknologjisë si dhe përfaqësues të qeverisjes qëndrore dhe vendore.

Ambasadori Britanik në Tiranë, Duncan Norman tha se, “ky është viti i tretë që janë hapur thirrjet për aplikim në programin UK Albania Tech Hub. Objektivi ynë përmes këtij programi është të mbështesim kompani në fushën e teknologjisë”.

Sipas tij, sektori dixhital ka një ndikim transformues tek vendet, sipërmarrjet dhe individët, ndaj, “Programi i Tech Hub është dizenjuar specifikisht të afrojë sipërmarrësit me njohuritë e duhura, aftësitë dhe potencialin e zhvillimit”.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj tha gjatë eventit se, jam krenar që ky qytet ka një ferment për inovacionin, për teknologjinë. Ne jemi survivers, jemi rritur me vështirësi, kemi kaluar traumat e tranzicionit dhe jemi më të ecur për risi”.

Duke kujtuar se shumë pjesë dhe funksione të telefonit janë zhvilluar në një qytet të vogël si Luvri, Veliaj beson se edhe Tirana mund të ofrojë risi. Tashmë investime si Softmogul, po kuotohen në bursë dhe ky është një model frymëzues për të rinjtë shqiptarë.

Lexo: UK Albanian Tech Hub, një mundësi për kompanitë shqiptare të teknologjisë

Ministri për Sipërmarrjen Eduard Shalsi, tha se ligji për startup-et do të ndihmojë sipërmarrësit e rinj për të ecur në të njëjtin hap me të rinjtë në tregun europian.

Ndërsa sipërmarrësit ndanë gjatë network-ut mes tyre, arritjet dhe sfidat në ketë drejtim, Kryetari i Bashkisë dhe Ambasadori Britanik, vizituan kompanitë pjesëmarrëse në UK Tech Hub, për t’u njohur me shërbimet dhe risitë që ato sjellin në treg. Mes tyre edhe ishte edhe Businessmag.al

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale