Uber pezullon testet e makinave autonome pas aksidentit tragjik


Shumë prej nesh janë të lumtur me avancimin e teknologjisë. Disa jo. Dhe disa janë skeptikë. Uber, kompania amerikane, duket se po na bën akoma edhe më skeptikë.

Një 49 vjeçare, u godit për vdekje nga një makinë e Uber e cila po testohej për sistemin autonom, apo të vetëdrejtimit. Pas kësaj, Uber tha se ka pezulluar të gjitha testet në të gjithë vendin.

Makinat autonome janë përfshirë edhe herë të tjera në aksidente. Por, ky është rasti i parë i një aksidenti fatal.

Kompania u shpreh se “zemra e tyre bashkohet me familiarët e të ndjerës”. Një veprim simbolik ky i kompanisë duke patur parasysh natyrën e ngjarjes.

“Ne jemi duke bashkëpunuar me policinë e Tempe dhe autoritetet lokale ndërkohë që investigojnë aksidentin.” – u shpreh Uber nëpërmjet një postimi në Twitter.

Policia tha se aksidenti ndodhi të Dielën në mbrëmje kur makina po drejtohej vetë nga sistemi. Një person ishte gjithashtu pas timonit. Elaine Herzberg, e aksidentuara, nuk ishte duke përdorur vijat e bardha për të kaluar rrugën. Më pas ajo u transportua për në spital ku nuk mundi t’i mbijetojë asidentit.

Administrata amerikane e sigurisë së trafikut në autostradë dhe Bordi Amerikan i Sigurisë së Transportit kanë dërguar ekspertët e tyre në vendngjarje.

Thirrje për t’u ‘zgjuar’

Kompani përfshirë Ford, General Motors, Tesla dhe Waymo janë duke investuar shumë para për të krijuar sisteme autonome. Këto, janë e ardhmja e mobilitetit. Por, pretendohet se do të ulin edhe numrin e aksidenteve.

Shumë shtete të Amerikës i kanë mirëpritur këto teste me shpresë të ndodhen sa më pranë zhvillimeve teknologjike.

Por ka shumë sinjale që teknologjia do të bllokohet përpara se të jetë gati.

Anthony Fox, i cili ka shërbyer si Sekretar i shteteve të Bashkuara për Transportin gjatë mandatit të presidentit Obama, shprehet se kjo ngjarje është “këmbanë alarmi” për industrinë por edhe qeverinë.

Disa shtete, e lejojnë këtë teknologji në një gradë të caktuar. Zakonisht, kërkohet që një person të ndodhet në makinë gjatë vetë-drejtimit. Ose një person që të ketë mundësinë ta drejtojë makinën në një moment rreziku.

Burimi: BBC News

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale