Truri dixhital i Google X qe dashuron macet - Business Magazine Albania

Truri dixhital i Google X qe dashuron macet

 

Jane misterioze dhe per kete arsye laboratoret sekrete te Google X jepnin informacione ne lidhje me nje projekt interesant qe bente fjale per nje super kompjuter ose me mire nje rrjet procesoresh.

16,000 CPU te lidhura mes tyre kane simuluar lidhje neuronale mes qelizave te trurit dhe u lane te lira te navigonin ne web, te perqendruara kryesisht ne videot e shfaqura ne Youtube ose permbajtjen e videos me te rendesishme te rrjetit.

Gjithmone ne autonomine e plote kishin keshtu mundesi te shihnin mijera dhe mijera xhirime cdo minute dhe te izolonin nje mendim. Me saktesisht, truri dixhital mundi te imagjinonte nje koncept, te percaktonte nje ide : Njohjen e ‘maces’ si etnitet.

Po ta mendojme mire, ne miliona video te Youtube macet jane protagoniste ne shumicen e videove ku argetohen me veprime qesharake ose vetem perkedhelen. Pronaret shtepiake klikojne keto video dhe keshtu super kompjuterat izoloi menjehere konceptin e ‘maces’ si nje nga me te pranishmit ne platforme.

Si nje perdorues normal shkoi te shihte videon gjithmone rreth nje koncepti te qarte, ate te ‘maces’. E gjithe kjo ndodhi pa nderhyrjen minimale te njeriut, duke qene se truri dixhital i kompjuterit veproi vetem. U deshen tre dite per te hetuar 10 milione video, e beri fale rrjetit neuronal 2.0 te perbere nga 16,000 CPU qe e bejne te fuqishme sa 1000 kompjutera.

Si nje mendje analizuese kompjuteri seleksionoi informacionet dhe i kategorizoi qe te shkonte te operonte ne ate qe e shihte ne menyre te thelle. Mes 20,000 ‘ideve’ te njohura dhe te futura ne nje kategori te caktuar, ajo e maces ka bere buje. Nga ana tjeter truri dixhital njohu me nje saktesi prej 74,8% nje mace ne nje video, pas pjeset e trupit te njeriut (76,7%) dhe fytyren e njeriut (81,7%).

Hapi i pare drejt nje kompjuteri qe mendon? Eshte vetem nje nga shume mrekullite e Google X ose e laboratoreve ku lancohen projekte te ideve te se ardhmes teknologjike. Cfare mrekullish te tjera kane pergatitur keta laboratore?

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0