Truri dixhital i Google X qe dashuron macet

 

Jane misterioze dhe per kete arsye laboratoret sekrete te Google X jepnin informacione ne lidhje me nje projekt interesant qe bente fjale per nje super kompjuter ose me mire nje rrjet procesoresh.

16,000 CPU te lidhura mes tyre kane simuluar lidhje neuronale mes qelizave te trurit dhe u lane te lira te navigonin ne web, te perqendruara kryesisht ne videot e shfaqura ne Youtube ose permbajtjen e videos me te rendesishme te rrjetit.

Gjithmone ne autonomine e plote kishin keshtu mundesi te shihnin mijera dhe mijera xhirime cdo minute dhe te izolonin nje mendim. Me saktesisht, truri dixhital mundi te imagjinonte nje koncept, te percaktonte nje ide : Njohjen e ‘maces’ si etnitet.

Po ta mendojme mire, ne miliona video te Youtube macet jane protagoniste ne shumicen e videove ku argetohen me veprime qesharake ose vetem perkedhelen. Pronaret shtepiake klikojne keto video dhe keshtu super kompjuterat izoloi menjehere konceptin e ‘maces’ si nje nga me te pranishmit ne platforme.

Si nje perdorues normal shkoi te shihte videon gjithmone rreth nje koncepti te qarte, ate te ‘maces’. E gjithe kjo ndodhi pa nderhyrjen minimale te njeriut, duke qene se truri dixhital i kompjuterit veproi vetem. U deshen tre dite per te hetuar 10 milione video, e beri fale rrjetit neuronal 2.0 te perbere nga 16,000 CPU qe e bejne te fuqishme sa 1000 kompjutera.

Si nje mendje analizuese kompjuteri seleksionoi informacionet dhe i kategorizoi qe te shkonte te operonte ne ate qe e shihte ne menyre te thelle. Mes 20,000 ‘ideve’ te njohura dhe te futura ne nje kategori te caktuar, ajo e maces ka bere buje. Nga ana tjeter truri dixhital njohu me nje saktesi prej 74,8% nje mace ne nje video, pas pjeset e trupit te njeriut (76,7%) dhe fytyren e njeriut (81,7%).

Hapi i pare drejt nje kompjuteri qe mendon? Eshte vetem nje nga shume mrekullite e Google X ose e laboratoreve ku lancohen projekte te ideve te se ardhmes teknologjike. Cfare mrekullish te tjera kane pergatitur keta laboratore?

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale