Truke psikologjike për ta bërë jetën tuaj më të lehtë - Business Magazine Albania

Truke psikologjike për ta bërë jetën tuaj më të lehtë

Truke psikologjike për ta bërë jetën tuaj më të lehtë

Truri i njeriut është studiuar që nga shekulli i 17-të para Krishtit, megjithatë shumica prej nesh nuk e dimë se si mund ta shfrytëzojmë këtë mjet të fuqishëm. Për fat të mirë, shkenca ka bërë të gjithë punën për të identifikuar 4 truke psikologjike për ta bërë jetën tonë më të lehtë. Truket psikologjike janë si kodet e mashtrimit për jetën – ato na ndihmojnë të lundrojmë në jetë me më pak rezistencë dhe na lejojnë të kuptojmë sjelljen e njerëzve dhe si t’i trajtojmë në mënyrë efektive.Le të nisim!

1.) Qëndroni të qetë kur dikush ngre zërin
Le të jemi të sinqertë: të gjithë e kemi ngritur zërin në një moment të jetës sonë. Megjithatë, të bërtiturit nuk është e shëndetshme për asnjë marrëdhënie, as nuk është një mënyrë e shkëlqyer për të dhënë ndonjë rezultat të shëndetshëm ose produktiv.

Kur dikush po bërtet,

  • Ata po shfaqin sundim emocional mbi ju.
  • Qëllimi i tyre është të fitojnë një avantazh në situatë.
  • Të bërtiturit është mjeti i tyre për të fituar kontrollin mbi ju.
  • Me fjalë të tjera është një formë frikësimi.
  • Dhe shumicën e kohës, të bërtiturit u jep njerëzve rezultatet që ata synojnë, por vetëm në afat të shkurtër. Rezultatet afatgjata janë të tmerrshme.

Mark Twain është shprehur shumë bukur: “Zemërimi është një acid që mund të dëmtojë më shumë enën në të cilën është ruajtur sesa çdo gjë mbi të cilën derdhet.”

2.) Shkruani mendimet tuaja kur ndiheni të stresuar ose të shqetësuar
Kjo njihet edhe si “shkrimi shprehës”, që është një lloj terapie specifike ku ne shkruajmë mendimet tona më të thella. Mund të jetë një mënyrë e mrekullueshme për t’u angazhuar me emocionet tona të grumbulluara, të cilat, nga ana tjetër, çlirojnë stresin dhe rrit shëndetin tonë mendor. Një shembull i shkëlqyer i shkrimit shprehës mund të gjendet në “Ditari i Anne Frank”. Anne e shkroi atë për dy vjet, ndërsa familja e saj ishte e fshehur gjatë pushtimit nazist të Holandës.

Ky shkrim na jep një moment pauzë, një moment për të menduar para se të shkruajmë. Ndonjëherë ndalimi mund të jetë sfidues në një botë ku gjërat lëvizin kaq shpejt rreth nesh.

Lexo edhe:Përgjigja me vetëm 3 fjalë kur dikush është i pasjellshëm ndaj jush dhe këshilla të tjera për të menaxhuar situatat e pakëndshme

3.) Qëndrimi i duhur mund të rrisë besimin
Ne të gjithë kemi qenë fajtorë për këtë në një moment: të përkulur  në telefonat dhe kompjuterët tanë, ose të përkulur ndërsa jemi të angazhuar me dikë me të cilin punojmë, një punonjës, në një takim, gjatë një fushate shitjesh. Ka disa të dhëna interesante rreth qëndrimit tonë që rrisin besimin tonë në mendimet tona. Studiuesit zbuluan se njerëzit të cilëve u thuhej të uleshin drejt kishin më shumë gjasa të besonin mendimet që shkruanin gjatë qëndrimit në atë pozicion në lidhje me nëse ishin të kualifikuar për një punë.
Nga ana tjetër, ata që ishin zhytur mbi tavolinat e tyre kishin më pak gjasa të pranonin këto ndjenja të shkruara për kualifikimet e tyre.
Shumë prej nesh u është thënë që kur ishim të rinj: “Të ulesh drejtë të jep një përshtypje të mirë”.

Është mjaft interesante që qëndrimi mund të ndikojë gjithashtu në mënyrën se si mendojmë për veten tonë. Kur përfundojmë duke u ulur drejt, ne e bindim veten me qëndrimin në të cilin jemi.

4.) Bëjini njerëzit të ndihen të nevojshëm kur ju kërkoni ndihmë
Nëse keni dëgjuar ndonjë fjalim të shkëlqyer me mirënjohje, keni lexuar ndonjë libër ose keni parë ndonjë film, do të vini re se mirënjohjet janë gjithmonë një pjesë e shëndetshme e atyre gjërave. Kjo sepse askush nuk e arrin madhështinë i vetëm. Si njerëz, ne varemi nga njëri-tjetri për të mësuar dhe rritur. Hulumtimet kanë treguar se ndihma e të tjerëve na bën të ndihemi mirë.

Pra, nëse është kështu, pse është kaq e vështirë për disa njerëz që të kërkojnë ndihmë?

Për shumicën e njerëzve, edhe të menduarit për të kërkuar ndihmë mund të përtypë besimin e tyre. Na bën të fillojmë të vëmë në dyshim aftësitë tona dhe ndonjëherë na paralizon me ankth. Fakti është se asnjëri prej nesh nuk mund ta kalojë i vetëm rrugëtimin e jetës. Askush nuk e arrin madhështinë i vetëm. Të mësosh se si të kërkosh dhe pothuajse më e rëndësishmja të pranosh ndihmë është ndoshta një nga aftësitë më të mëdha që mund të zhvillojmë. Pra, si mund të kërkojmë ndihmë dhe në fakt të marrim ndihmën që na nevojitet?

Jini konciz dhe specifik
E gjithë kjo varet nga komunikimi i qartë. Ne priremi të shpjegojmë shumë, gjë që vetëm e mbyt dhe e ngatërron personin nga i cili kërkojmë ndihmë. Thjesht përshkruani se cila është detyra, pse ka rëndësi dhe si mund të kontribuojë personi që po kërkoni. Gjëja kryesore këtu është të jesh sa më specifik që të jetë e mundur, pasi personi tjetër duhet të dijë saktësisht se çfarë do të duhet të bëjë, dhe gjithashtu mund të gjykojë me saktësi se sa kohë dhe energji do t’i marrë detyra.

Mos kërkoni falje
Të gjithë kemi nevojë për ndihmë në momente të ndryshme të jetës sonë. Askush nuk hidhet nga vendi i tij i emocionuar për të ndihmuar ata që kërkojnë falje për të kërkuar. Duke kërkuar falje duket sikur po bëjmë diçka të gabuar duke kërkuar. Mos ki turp të kërkosh ndihmë.

Dhe një bonus i vogël këtu: qëndroni larg atyre shprehjeve:

“Më urrej të pyes…”

“Është vetëm një gjë e vogël…”

Kjo sugjeron vetëm se ndihma e individit tjetër është e parëndësishme dhe heq gëzimin dhe ndjenjën e arritjes nga ndihma.

Personalizojini gjërat
Mos kërkoni ndihmë me email ose tekst. Ja pse: Hulumtimet kanë treguar se kërkesat ballë për ballë janë 34 herë më të suksesshme. Ne mund t’i bëjmë këto kërkesa më të personalizuara duke shpjeguar pse aftësitë ose ekspertiza e personit i bën ata të përshtaten në mënyrë unike për detyrën me të cilën po përballemi.

Ndani rezultatet tuaja
Tregojini personit që ju ndihmoi se si ndihma e tij ndikoi në rezultatet tuaja. Njerëzve u pëlqen të ndjehen të nevojshëm dhe që këshillat e tyre krijojnë një ndikim. Ne duhet të gjejmë kohë për t’u treguar njerëzve që na ndihmojnë pse mbështetja e tyre ka rëndësi jo vetëm për ne, por edhe se si ajo ka një ndikim më të madh në jetën tonë.

medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0