Transporti publik rinis nesër, rregullat që duhet të zbatohen

Transporti publik

Kompanitë e transportit publik dhe Bashkia Tiranë kanë arritur në një marrëveshje për të ndryshuar protokollin që duhet zbatuar gjatë udhëtimit dhe për të rinisur punën të hënën, 6 korrik.

Transporti publik do të hapet që në orën 05:00 të mëngjesit. Abonetë e muajit mars s’do të jenë më të vlefshme, kurse muaji korrik do të jetë pa abone, por me biletë. Shpërndarja e aboneve do të rinisë në muajin gusht.

Lexoni: Zgjidhjet teknologjike, si po i përshtatet bota epokës së koronavirusit

Rregullat që duhet të ndiqen nga kompanitë dhe udhëtarët janë këto:

– Automjetet do të lejohen të udhëtojnë me 70 për qind të kapacitetit të udhëtarëve.

– Ulja e udhëtarëve do të jetë në mënyrë diagonale.

– Çdo pasagjer duhet të jetë i pajisur me maskë dhe doreza, si në vendin e pritjes së autobusit, ashtu dhe brenda tij.

– Pasagjerët duhet të mbajnë distancë 1 metër nga njëri-tjetri brenda në autobus.

– Drejtuesi i mjetit dhe fatorinoja duhet të të jenë të pajisur me maska dhe doreza.

– Në autobuzë dhe mjete të tjera të transportit duhet të ketë dezinfektantë dhe duhet të jenë të shenjuara vendet ku lejohen të ulen udhëtarët.

– Gjatë udhëtimit, ajrimi i autobuzëve dhe mjeteve të tjera do të bëhet përmes dritareve dhe jo kondicionerit.

– Në rast të shkeljes së rregullave, çdo pasagjer do të mbajë përgjegjësi personale.

– Në çdo mjet do të ketë postera me udhëzimet e OBSH-së për rregullat e higjienës dhe distancimit social.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale