Trajnim: Teknikat e Shkrimit të Projekteve

Trajnim: Teknikat e Shkrimit të Projekteve


Trajnimi mbi teknikat e projekteve do të zhvillohet javën që vjen në datat 11-12 maj 2018 në bashkëpunim me Universitetin “Wisdom”.

Trajnim intensiv që synon të trajnojë në konceptimin dhe hartimin e projekteve, për përthithjen e fondeve në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar. Inovacioni, ekselenca e pedagogëve dhe mbështetja e vazhdueshme ndaj pjesëmarrësve, e bëjnë kete trajnim të përshtatshëm për profesionistët që synojnë t’i shtojnë kompetenca të reja bagazhit të tyre profesional dhe për cilindo dëshiron të fillojë një karriere të re në sferën e shkrimit te projekteve.

Lekorët të licensuar nga Europrogettazione .

Ky trajnim do të ofrohet me një tarifë prej 3500 lekë (studentët e përfitojnë me një çmim prej 2500 lekë).

Partnere :http://www.esncosenza.org dhe http://www.gnisd.com

Struktura dhe Programi

E Premte – 11 Maj ora 18:00-20:00

Registrimi dhe hyrje në tematikën e trajnimit

Moduli 1 – Konceptimi i projekteve individuale dhe në grup: PCM

– Stakeholder si aktorë të rëndësishëm
– Analiza SWOT
– Pema e Problemeve dhe Objektivave
– Renditja e Aktiviteteve
– Rezultatet e pritura
– Shembuj Konkretë.

E shtunë – 12 maj ora 10:00- 13:00

Moduli 2 – Rrjeti ndërkombëtar dhe hartimi sipas normave të BE-së

-Si të krijosh dhe të menaxhosh rrjetin e partnerëve në nivel ndërkombëtar; teknika dhe këshilla praktike

Moduli 3- Cikli i Projektit

– Matrica e Kuadrit Logjik : Faza e Planifikimit
– Matrica e Kuadrit Logjik : Faza e Analizës
– Simulatë Projekti
– Paraqitja e një Koncept ideje dhe një Projekt i detajuar.
– Shembuj Konkretë
– Vlerësimi përfundimtar

MODULI 4- Trajnim në distancë : Laboratori për projektimin

Akt. 1: Hartim dhe shkrim për çdo kursant me asistencë online nga pedagogët
Akt. 2: Analizat e projekteve individuale dhe vlerësimi teknik i projekteve.
Akt. 3: Task management mbështetur nga Trajnime Albania për të aplikuar me projektet

Për më shume informacione kontaktoni në: staf.training@outlook.it
https://trajnimealbania.com/

Metodologjia

Trajnimi do të jetë interaktiv. Kjo do të thotë që pjesëmarrësit jo vetëm do të marrin udhëzimet dhe terminologjinë e duhur, por atyre do t’ju kërkohet që të marrin pjesë në mënyrë aktive dhe të ndjekin udhëzimet e trajnuesit. Trajnimi do të zhvillohet në 4 module, si në prezencë dhe duke punuar në mënyrë autonome me asistencën e vazhdueshme të pedagogëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0