Toyota drejt ndërtimit të qytetit të së ardhmes në JaponiToyota ka njoftuar në sallonin e inovacionit Ces në Las Vegas se po punon për të ndërtuar prototipin e “qytetit të së ardhmes”, rrëzë malit japonez Fuji. Qyteti do të funksionojë si laborator për makina autonome, “shtëpi të zgjuara”, inteligjencë artificiale dhe teknologji të tjera.
“Qyteti i Endur” është një plan i guximshëm për Toyota.

James Kuffner, Drejtori Ekzekutiv për Institutin e Kërkimit Toyota-Advanced, tha se, është e vështirë të mësosh diçka në lidhje me një qytet të zgjuar nëse po ndërton vetëm një bllok të zgjuar”. Projekti po diskutohet prej një viti tashmë dhe ka për qëllim krijimin e qyteteve më të sigurta, më të pastra, më argëtuese dhe mësime që mund të zbatohen në të gjithë botën. Do të ketë shërbime policie, zjarrfikëse dhe ambulanca, shkolla si dhe mund të jetë shtëpi për punonjësit, pensionistët dhe të tjerët të Toyota-s, tha Kuffner.

Projekti do të zhvillohet në vend të një fabrike makinash, e planifikuar të mbyllet brenda këtij viti. Me 2 mijë banorë fillimisht vitet e ardhshme do të shërbejë si një shtëpi për studiuesit dhe kërkuesit.

Kostot e projektit nuk janë bërë ende të ditura. Ndërtimi parashikon të riimagjinojë një qytet në një sipërfaqe 71 hektarë, për të ndërtuar një komunitet futurist.

Lexo: Toyota do të përdorë robotë në lojërat Olimpike të Tokios

Propozimi ambicioz i kompanisë, flet qartë, jo vetëm për ambicien e Shefit Ekzekutiv Akio Toyoda, por edhe burimet financiare dhe politike që Toyota ka dhe mund të sjellë, veçanërisht në vendin e saj. Toyoda, e ka quajtur projektin si fushën e tij me personale të ëndrrave.
Grupi Toyota është shtrirë edhe në fushën imobiliare. Toyota Housing, ka shitur mbi 100 mijë shtëpi në Japoni në 37 vjet. Toyota tha se kishte porositur arkitektin danez Bjarke Ingels për të hartuar projektin. Ingels ka projektuat ndërtesën e Ëorld Trade Center në Neë York si dhe zyrat e Google në Silicon Valley dhe Londër.

Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale