Tirana përfshihet në listën e 5 qyteteve evropiane që duhen vizituar për Krishtlindje

Duke qenë se shumica e vendeve anëtare të Bashkimit Europian dhe Zonës Shengen kanë vendosur kufizime dhe ndalime për hyrjen e qytetarëve, udhëtarët që duan të festojnë Krishtlindjet javë vendit nuk janë në gjendje të vizitojnë disa nga qytetet europiane të njohura për atmosferën e tyre të Krishtlindjeve.

Edhe pse pothuajse asnjë turist nuk lejohet të hyjë në territorin e BE, ka ende disa mundësi mjaft të mira për ata që dëshirojnë të kalojnë Krishtlindjet në Evropë. Gjermania, Franca dhe vendet e tjera të BE-së mund të jenë të njohura për tregjet e tyre të Krishtlindjeve, por vende të tjera si Shqipëria, Turqia dhe Rusia, i festojnë Krishtlindjet në një nivel krejt tjetër. Teksa udhëtarët mund të përjetojnë Krishtlindjet dhe festimet perëndimore në këto vende, gjithashtu mund të njihen me traditat lokale të Krishtlindjeve.

Tiranë, Shqipëri

Shqipëria njihet për verën e nxehtë dhe të gjatë, bregdetin e bukur dhe trashëgiminë kulturore. Sidoqoftë, është gjithashtu një destinacion i mrekullueshëm për ata që duan t’i kalojnë pushimet e fundvitit jashtë.

Me mbi gjysmën e popullsisë së saj myslimanë, dhe vetëm rreth 10 përqind katolikë dhe shtatë përqind ortodoksë, dikush do të pyeste se si është e mundur që Shqipëria të jetë një destinacion i Krishtlindjeve.  Shqipëria është një vend i harmonisë fetare dhe të gjitha fetë jetojnë së bashku, jo vetëm pa shqetësuar njëra-tjetrën, por edhe duke festuar për njëra-tjetrën data të rëndësishme fetare. Kryeqyteti i është mbuluar me drita gjatë Krishtlindjeve dhe një pemë gjigante është zbukuruar në sheshin kryesor të kryeqytetit ndërsa të tjerët janë vendosur në të gjithë qytetin.

Zakonisht, tregjet e Krishtlindjeve janë gjithashtu të organizuara; megjithatë, për shkak të pandemisë, është ende e panjohur se si do të veprohet këtë vit.

Gjëja më e rëndësishme që duhet të dini është se aktualisht, Shqipëria nuk ka një ndalim hyrjeje. Dhe megjithëse ekzistojnë procedura të kontrollit shëndetësor në aeroporte dhe porte të tjera të hyrjes, nuk kërkohet asnjë test negativ i COVID-19.

Qytetet e tjera: 

Zagreb, Kroaci

Dubrovnik, Kroaci

Stamboll, Turqi

Shën Petersburg, Rusi

Schengen Visa Info

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale