TikTok po eksperimenton me një veçori që përdor AI për të krijuar këngë? - Business Magazine Albania

TikTok po eksperimenton me një veçori që përdor AI për të krijuar këngë?

TikTok po eksperimenton me një veçori që përdor AI për të krijuar këngë?

TikTok po teston një veçori të re “AI Song” që përdor AI për të krijuar këngë bazuar në kërkesat që përdoruesit hyjnë, konfirmoi kompania. AI Song është një veçori eksperimentale dhe aktualisht është e disponueshme vetëm për një numër të zgjedhur përdoruesish. Funksioni është krijuar për t’u përdorur për argëtim, jo për përpjekje për të krijuar këngë virale.

Kompania tha se AI Song përdor Bloom, një model i madh gjuhësor, për të krijuar tekste të bazuara në kërkesat e tekstit. Tekstet më pas çiftohen me muzikë nga një katalog i ruajtur paraprakisht i krijuar brenda TikTok.

Përdoruesi i TikTok, Jonah Manzano postoi një përshkrim të veçorisë së re për të detajuar se si funksionon. Sipas videos, AI Song fillon duke u kërkuar përdoruesve të “fusin një kërkesë për të gjeneruar një këngë”. TikTok ofron disa rekomandime të sugjeruara si “Shko në koncerte”, “Një fillim i ri”. Ose, mund të fusni kërkesën tuaj. Pasi të jetë futur një kërkesë, aplikacioni do të fillojë të gjenerojë këngën tuaj.

Lexo edhe:Albanian International School: “Dream Bigger, Learn Better, Shine Brighter!”

Pas disa sekondash, aplikacioni më pas do të krijojë tekste të lidhura me kërkesën tuaj dhe do ta bashkojë atë me muzikën. Ju mund të ndryshoni atmosferën e këngës duke kaluar midis “pop”, “EDM” dhe “Hiphop”. Rezultati përfundimtar është një këngë e çuditshme me tekst të bazuar në tekstin që është futur.

@jonahcruzmanzano

How to create a song using AI on TikTok. 🎵 Explore the world of AI music on TikTok! Join me in creating catchy Pop, EDM, and HipHop songs using simple prompts and words. 🤖✨ Let’s make music together! 🚀🎶 What is AI Song? AI Song is an experimental feature available on TikTok, utilizing artificial intelligence (AI) to generate songs based on prompts you input. How does AI Song work? The lyric generation in AI Song is driven by Bloom, a robust language model employing machine learning to produce text. It’s important to note that lyrics generated by this model might include errors, and the same lyrics may be generated for multiple users utilizing the feature. For your security, refrain from sharing personal or confidential information while using AI Song #tiktok #tiktoknewfeature

♬ Vibes – ZHRMusic

Sipas videos, aplikacioni vëren se “ka rregulla që duhen ndjekur” kur përdorni këngën AI. Për shembull, funksioni nuk mund të përdoret për të shfrytëzuar ose dëmtuar të miturit ose për të përhapur informacione të rreme ose personale që dëmtojnë të tjerët. Gjithashtu nuk mund të përdoret për të shpifur, imituar ose ngacmuar të tjerët.

Lexo edhe:Një rrëfim nga sfidat dhe sukseset e Iv Tases në botën e teknologjisë dhe inovacionit

Ashtu si me çdo veçori tjetër testimi, nuk dihet se kur ose nëse AI Song do të shfaqet më gjerësisht. TikTok vuri në dukje se mund të ndryshojë emrin e veçorisë në të ardhmen.

TikTok nuk është kompania e vetme që ka nxjerrë mjete për të ndihmuar përdoruesit të krijojnë muzikë për video me formë të shkurtër. Disa muaj më parë, YouTube lançoi një veçori “Dream Track” që lejon krijuesit të krijojnë kolona zanore të gjeneruara nga AI për 30 sekonda. Përdoruesit mund të krijojnë kolonë zanore në zërat e artistëve të zgjedhur, duke përfshirë Alec Benjamin, Charlie Puth, Charli XCX, Demi Lovato, John Legend, Sia, T-Pain, Troye Sivan dhe Papoose.

Vlen të përmendet se ndërkohë që veçoria e re e TikTok nuk është projektuar për industrinë e muzikës, ByteDance  lançoi një aplikacion të prodhimit muzikor pa përdorim në Shtetet e Bashkuara qershorin e kaluar për të ndihmuar muzikantët të krijojnë dhe modifikojnë audio.  Modeli i aplikacionit është trajnuar për muzikën e licencuar ose në pronësi të ByteDance. Ripple i lejon përdoruesit të regjistrojnë, presin, shkurtojnë dhe modifikojnë skedarët audio me lehtësi në pajisjen e tyre celulare.

Funksioni i ri i këngës AI vjen ndërsa TikTok është duke u futur më thellë në biznesin e muzikës. Vitin e kaluar, ajo lançoi shërbimin e saj të transmetimit të muzikës vetëm me abonim të quajtur “TikTok Music” në vende të caktuara për të përballuar kompani si Spotify dhe Apple Music.

Edhe pse TikTok nuk ka ndarë asnjë detaj se kur planifikon të nisë shërbimin e transmetimit në Shtetet e Bashkuara, ka më shumë se një vit që ByteDance ka paraqitur një aplikim për markë tregtare në Zyrën e Patentave dhe Markave të SHBA-së për një shërbim të quajtur “TikTok Music”, kështu që ne mund të presim një nisje në një moment.

techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0