Thirrje publike për ndërmarrjet në Kosovë – Programi “Internship Biznesi - 2019” - Business Magazine Albania

Thirrje publike për ndërmarrjet në Kosovë – Programi “Internship Biznesi – 2019”


Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë – KIESA, agjenci e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, sjell programin “Internship Biznesi – 2019”.

Qëllimi kryesor i këtij projekti është zhvillimi i ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme në Kosovë, formësimi i kuadrove të rinj dhe bartja e njohurive teorike në praktikë të fituara në shkollat e mesme  profesionale.

Agjencia KIESA fton të gjitha ndërmarrjet të vogla dhe të mesme, që kanë kërkesa për burime njerëzore dhe shprehin interesimin që të plotësojnë nevojat e tyre më praktikant/e që kanë përfunduar shkollat e mesme  profesionale. Objektiv është angazhimi në ndërmarrje në dy muaj të vitit 2019.

Pas kryerjes së praktikës profesionale, ndërmarrjet nuk kanë detyrim që të vazhdojnë angazhimin më tej me praktikantëve, përveçse nëse kjo bëhet me marrëveshje të re mes palëve. Ndërmarrjet duhet të zgjedhin profilin e praktikantëve që u nevojiten.

Ndërmarrjet që shprehin interesimin e tyre përmes kësaj thirrje publike, KIESA mund t’u ofrojë dy-tre praktikantë.

Për angazhimin dymujor të praktikantëve, KIESA do të ofrojë kompensim financiar në vlerë 200.00 Euro për muaj nga Buxheti i  Kosovës ndërsa ndërmarrja nuk ka detyrim financiar ndaj praktikantit.

Për më shumë, klikoni në linkun më poshtë:

www.kiesa.rks-gov.net

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0