Thirrje për shprehje interesi në Akademinë e Turizmit për të Rinj

Akademinë e Turizmit për të Rinj

Projekti “Promovimi i turizmit të qëndrueshëm përmes rritjes së kapacitetit të komunave dhe sipërmarrjes në Parkun Kombëtar të Prespës”.

Qendra Shqiptare për Qeverisjen Mjedisore (ACEG Center) në bashkëpunim me programin GIZ- ProSEED përmes IDEA + pjesë integrale e projektit IDEA, do të mbështesë individë, që duan të hyjnë në botën e biznesit të Turizmit Natyror në zonën e Parkut Kombëtar të Prespës.

Thirrja për aplikim është e hapur për të rinjtë, gratë dhe burrat, banorë të bashkive Devoll dhe Pustec. Të gjithë, të cilët kanë ide sipërmarrëse dhe dëshirojnë ta zhvillojnë atë në një plan biznesi, janë të ftuar të aplikojnë.
Do të përzgjidhen 50 të rinj nga bashkitë Devoll dhe Pustec.

Do të përfitoni nga 10 ditë trajnimi aktiv dhe argëtues dhe 2 muaj trajnim individual për të zhvilluar një plan biznesi të zbatueshëm. Pjesëmarrësit, që ndjekin plotësisht trajnimin dhe paraqesin planin e biznesit, do të certifikohen për të marrë qasje të privilegjuar në skemën e dhënies së granteve nga IDEA.

Për më tepër, Komisioni i Vlerësimit do të zgjedhë idenë më të mirë, e cila do të mbështetet me një grant prej 1500 EURO nga projekti. Komisioni i Vlerësimit do të përbëhet nga përfaqësues të Qendrës ACEG, donatorit PONT, komunitetit dhe pushtetit lokal.

Lexoni: Bëhuni pjesë e nismës Ambasadorët e Rinj Europianë

Projekti “Promovimi i turizmit të qëndrueshëm përmes ngritjes së kapaciteteve të komunave dhe ndërmarrësisë në rajonin e gjerë të Prespës”, është financuar nga Prespa Ohrit Trust Fund/ PONT dhe programi ProSEED përmes IDEA + pjesë integrale e projektit IDEA, e financuar nga Ministria Federale Gjermane për Ekonomi Bashkëpunim dhe Zhvillim (BMZ) dhe implementuar nga Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) në bashkëpunim me Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë.

Ky projekt synon të orientojë zhvillimin e turizmit në hapësirën e gjerë të Prespës drejt turizmit natyror, të rrisë aftësitë e sipërmarrësve të rinj në turizëm të qëndrueshëm, jo vetëm përmes trajnimeve, por edhe mbështetjes financiare. Qëllimi i tij kryesor është të mbrojë biodiversitetin e Parkut Kombëtar të Prespës duke forcuar komunitetin duke rritur shanset për punësimin e tyre dhe zhvillimin e një ekonomie të qëndrueshme në këto dy bashki.

Të rinjtë dhe gratë që janë të interesuar të marrin pjesë në këtë projekt janë të ftuar të plotësojnë këtë formular aplikimi. Afati i fundit i dorëzimit është data 26 qershor, 2020.
Vetëm kandidatët e përzgjedhur do të kontaktohen, të cilët do të informohen më tej për detajet e organizimit të aktiviteteve.

Për çdo informacion, ju mund të shkruani në faqen e Facebook-ut, Qendra ACEG ose në adresën e postës elektronike: [email protected].

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale