Teksa pushtimi rus vazhdon, Ukraina dhe SHBA janë në shënjestër të sulmeve kibernetike - Business Magazine Albania

Teksa pushtimi rus vazhdon, Ukraina dhe SHBA janë në shënjestër të sulmeve kibernetike

Janë shfaqur raporte të reja për fushata hakerimi të lidhura drejtpërdrejt dhe indirekt me luftën e Rusisë në Ukrainë, me historitë që hedhin më shumë dritë mbi një element të errët të pushtimit: luftën kibernetike. Shumë ekspertë parashikuan se Rusia do të nisë sulme të rëndësishme kibernetike në Ukrainë, duke mbyllur për shembull rrjetin elektrik të vendit.

Por ndërsa operacionet në shkallë të gjerë nuk janë materializuar, raportet për sulme më të vogla kanë filluar të shfaqen.

Të hënën, Google tha se kishte zbuluar sulme të përhapura phishing që synonin zyrtarët ukrainas dhe ushtrinë polake. Kompania e sigurisë Resecurity Inc ndau gjithashtu prova të një fushate hakerimi të koordinuar që synonte firmat amerikane që furnizojnë gaz natyror (një mall që është bërë kritik pasi sanksionet perëndimore kanë shtypur eksportet ruse të energjisë). Në të dyja rastet, sulmet mund të lidhen me grupe të lidhura me Rusinë dhe aleatët e saj.

Google ia atribuoi sulmet grupit rus të hakerëve “Fancy Bear”

Grupi i Analizës së Kërcënimeve të Google (TAG) tha se fushata e phishing kishte në shënjestër përdoruesit e UkrNet, një kompani mediatike ukrainase, si dhe “organizatat qeveritare dhe ushtarake polake dhe ukrainase”. Sulmet u kryen nga grupe duke përfshirë grupin bjellorus Ghostëriter dhe aktorin rus të kërcënimit Fancy Bear. Grupi i fundit është i lidhur me agjencinë ruse të inteligjencës ushtarake GRU, dhe ishte përgjegjës për hakimet e emaileve demokratike të vitit 2016.

Fushata që synonte firmat amerikane të gazit natyror depërtoi me sukses në më shumë se 100 kompjuterë që u përkisnin punonjësve dhe ish-punonjësve. Siç raportohet nga Bloomberg Neës, motivet për operacionin janë të panjohura, por Resecurity e përshkroi punën si “parapozicionim” – makina hakerimi për t’u përgatitur për një operacion më të madh.

The Verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0