TEDx Tirana: a jemi vërtetë të lidhur me njëri-tjetrin?


Si qenie sociale, njeriu ka nevojë të flasë, të dëgjojë, të ndjejë. Të shprehet dhe të ndajë ndjenjat e veta me njerëzit e afërm.

Në të njëjtën kohë, njeriu është sot qenie në evoluim të vazhdueshëm. Nga letrat me pëllumb, tek Twitter-i, nga mesazhet me tym, tek “emoji” dhe nga tellalli te Facebook. Njerëzit kurrë nuk kanë qenë më të lidhur me njeri-tjetrin, apo …

Edhe këtë shkrim me shumë gjasa po e lexoni nga ekrani i një telefoni, në kafe, në zyrë apo rrugës për në shtëpi. Ngrije kokën dhe shiko rrotull për një çast. Pranë teje ke njerëz të cilët as që i ke vënë re. Telefonat janë bërë projeksion. Pra, a jemi vërtetë të lidhur?!

Kjo pyetje, si dhe çështje të tjera do të diskutohen të shtunën në eventin e madh të Tedx Tirana. 10 folës, në 10 fjalime unike do të të bëjnë të mendohesh, të frymëzohesh dhe të lidhesh më fort me vetën tënde dhe të tjerët.

Eventi i titulluar “Connectivity” do të mbahet tek Kisha Orthodokse “Ringjallja e Krishtit”.

Me fjalimet e tyre, 10 folës do t’ju bëjnë të futeni në mendime, të reflektoni dhe të frymëzoheni.

Folësit e këtij viti janë: Herald Friedl, Mark Kosmo, Vasjen Kastro, Taulant Muka, Lori Amy, Edon Muhaxheri, Alice Taylor, Genti Selenica, Dhurata Thanasi dhe Jeta Xharra, të cilët do të rrëfejnë diçka të tyrën dhe do të “lidhen” me publikun.

Biletat i gjeni në Destil Hostel Albania ose mund t’i blini nga kudo  me EasyPay në:

https://ticket.easypay.al/events/Tirana/all

Aktiviteti nis në ora 16:30, me 15 Shtator tek Katedralja Orthodhokse, Tiranë.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale