Te shikosh pertej murit fale Wi-Fi (VIDEO) - Business Magazine Albania

Te shikosh pertej murit fale Wi-Fi (VIDEO)


Te shohesh pertej murit nuk eshte me vetem fantashkence. Ose pothuajse. Duke perfituar nga sinjali Wi-Fi, dy hulumtues nga Universiteti College London kane treguar sesi eshte e mundur te shohesh pertej mureve levizjen e objekteve.

Ose me sakte te personave. Si ne rastin e radareve ne aeroporte, qe zbulojne ndryshimin e frekuences ne valet e radios kur sulmohen ose goditen nga objekte te tjera ose aeroplane, edhe valet Wi-Fi qe sot jane prezente kudo modifikohen kur hyne ne kontakt me nje pengese.

Duke regjistruar keto ndryshime, Karl Woodbridge dhe Kevin Chetty kane zhvilluar nje metode per te pare se cfare ndodh pas dyerve te mbyllura. Me kusht qe brenda te kete router te ndezur te Wi-Fi. Te gjithe router ne fakt leshojne vale radiosh nga 2,4 ne 5 Ghz.

Dy shkencetaret kane ideuar keshtu nje marres, te madh sa nje cante, te pajisur me dy antena qe mund te zbulojne ndryshimet e frekuences se valeve dhe nje kompjuter per te perpunuar te dhenat.

Antena e pare kap sinjalin baze te router dhe e dyta regjistron reflekset e valeve. Keto te dhena dergohen ne kompjuter qe arrin te jape informacione te sakte mbi vendodhjen, levizjen e personave nga ana tjeter e murit.

Frekuenca rritet kur personi afrohet me router dhe zvogelohet kur largohet. Perdorimet e ketij zbulimi jane te panumerta. Perdorimi i saj eshte ideal per spiunazhe dhe strategjite ushtarake, ose pershembull rrembyesit. Por mund te jete nje metode e sakte per te kontrolluar femijet dhe pleqte ne dhomat e shtepise, per te evituar keshtu incidentet e pakendshme.

Modifikimet e metejshme ne fakt, si algoritmet qe reduktojne interferencat, mund ta beje akoma me te ndjeshme duke zbuluar levizjen e kraharorit kur personi merr fryme, ne menyre per te zbuluar edhe personat qe nuk levizin, te shtrire ose qe rrine ulur.

Nuk eshte hera e pare qe studiues kerkojne te shfrytezojne valet e radios per te depertuar murin. Ne vitin 2011, studiues ne institutin e teknologjise te Lincoln Laboratory ne Massachusetts kishin ideuar nje sistem bazuar ne analizat e valeve te radios klasike, te afte per te siguruar ne kohe reale nje fluks videosh nga ajo qe vjen pas nje muri me trashesi 20 cm. Por kjo pajisje eshte me e rende, perbehet nga 15 antena dhe amplifikatore sinjalesh, sepse vetem 1% e valeve reflektohet.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0