Të rinjtë shqiptarë zgjedhin të bëjnë politikë në Itali » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 13/05/2019

Të rinjtë shqiptarë zgjedhin të bëjnë politikë në Itali

Share
nga Admin
Maj 13, 2019
Business Magazine Albania constitutes an online periodical publication of business related articles. It is the first of
lexo me teper >

Anisa Rama, e lindur në Tiranë, është diplomuar me rezultate shumë në mira në jurisprudencë në Bergamo të Italisë. Ajo ka hyrë në urdhrin e avokatit në Bergamo menjëherë pas studimeve në vitin 2013.

Anisa, aktivitiste dhe mbështetëse e kauzave sociale për gra e fëmijë, sot kandidon në Bergamo në zgjedhet administrative që do të zhvillohen me 26 Maj. Studime dhe punë e personifikojnë Anisën, e cila ka bashkëpunuar me studio të ndryshme ligjore në Bergamo duke hartuar akte e dhënë mendim gjyqësor në fushën penale e civile.

Familja e saj u largua në vitin 1992 nga Shqipëria në kërkim të një jete më të mirë dhe u vendos fillimist në Puglia.

Gjatë studimeve universitare angazhohet me punë dhe pas përfundimit të studimeve nisi të punojë si avokate. Përfshirja në politike vjen nga prirja e saj për t’u gjendur pranë njerëzve.

Në Bergamo, Anisa  kandidon për Forza Italia-n, në një listë të përbërë nga 32 kandidatë: 14 femra dhe 18 meshkuj.

Pjesë e kontributit të saj në politikë, pritet të jetë përmirësimi i paketës ligjore për emigrantët shqiptar që jetojnë në Itali. Ajo është e bindur se me njerëz të përgatitur bëhen institucionet.

Me 26 maj, pritet të votojnë 17 milionë veta në 3 mijë komuna në Itali.

Mediat italiane shkruajnë se në Itali janë mbi 100 kandidatë me origjinë shqiptare të angazhuar në zgjedhjet administrative. Kjo është përvoja e parë për shumë prej këtyre kandidatëve. Albanian News ka publikuar listën e kandidatëve shqiptarë në Itali.

Abruzzo

Marson Behari – UDC-Pescara Domani, Pescara

Calabria

Fred Bushaj – Insieme per un futuro migliore, Nocara – Cosenza

Emilia-Romagna

Ben Kulli – Forza Italia, Ferrara

Ornela Sejdini – Partito Democratico, Ferrara

Blendi Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena

Ledina Ndoj- “Fondamenta – Cambiamo Cesena dal basso”, Cesena – Forlì/Cesena

Ilda Beqo – Sinistra per Modena, Modena

Emilian Stafa – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena

Silda Sulmina – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena

Resli Bitincka – Forlì Bene Comune, Forlì/Cesena

Elona Demi – Per il Nuovo Comune, Sorbolo Mezzani – Parma

Alfred Pepa – Fratelli d’Italia, Reggio nell’Emilia

Friuli Venezia-Giulia

Adel Ibrahimi – Lega Salvini, Osoppo – Udine

Blerina Halili – Fagagna Voliamo Insieme, Fagagna – Udine

Dejnada Kasa – Forza Pavia, Pavia – Udine

Denis Bendo – Coltiviamo il Futuro, Castions di strada – Udine

Roland Ndoci – Progetto Basiliano, Basiliano – Udine

Xhoana Bushi – Il Bene in Comune, Paluzza – Udine

Leonora Bytyqi – Turriaco Democratica, Turriaco – Gorizia Lombardia

Sonila Alushi – Lista Gori, Bergamo

Anisa Rama – Forza Italia, Bergamo

Borana Tartari – Partito Democratico, Bergamo

Valbona Kalaj – Uniti per Unire, Canonica d’Adda – Bergamo

Ardian Xhakolli – Scegli Amo Rozzano, Rozzano – Milano

Esmeralda Sinanaj – Fratelli d’Italia, Mariano Comense – Como

Teuta Balliu – Malgrate per Tutti, Malgrate – Leço

Xheimina Dervishi – Più Castiglione, Castiglione Olona – Varese Marche

Agur Mucaj – Vivere Ostra, Ostra – Ancona

Elda Basha – Uniti per Antonio Bravi, Recanati – Macerata

Fitim Bendaj – Idee in comune, Recanati – Macerata

Ina Karamani – Forza Popolare, Recanati – Macerata

Pranvera Rembi – Idee in Comune, Recanati – Macerata

Xhulio Masllavica – Forza Popolare, Recanati – Macerata

Klarita Grazhdani – Matteo Riçi Sindaco, Pesaro

Elvin Gajtani – Lega Pesaro, Pesaro

Fatmira Kajo – Una città in Comune, Pesaro Piemonte

Admir Toto – Settimo Futura, Settimo Torinese – Torino

Arli Dervishi – Almese Bene Comune, Almese – Torino

Kristian Baci – Susa Futura, Susa – Torino

Akelina Konci – Forza Italia, Novi Ligure

Dashamir Kruja – Lista Civica ‘Biella è Gentile’, Biella

Gentjan Rizo – Partito Democratico, Biella

Eldira Karaboja – Flora Sindaco, Galliate – Novara

Albi Korreshi – #GalliateForFuture, Galliate – Novara

Marsilja Rakipi – Galliate Condivisa, Galliate – Novara

Ferdinant Kasa – Partito Democratico, Casale Monferrato – Alessandria

Nada Zhiti – Progressisti per Casale, Casale Monferrato – Alessandria

Armando Zotaj – Forza Italia, Casale Monferrato – Alessandria

Jozef Gjura – Vercelli con Maura Forte, Vercelli

Lulzim Celiku – Bra Cambia, Bra – Cuneo

Blerina Pajtesa -“Uniti per Bra”, Bra – Cuneo

Jerina Gostini – Bra bene comune”, Bra – Cuneo

Juljan Gazulli – “Monviso per Bra”, Bra – Cuneo

Dhurata Kastrati – “Carlotta Boffa”, Alba – Cuneo

Mirela Gega – Verzuolo per tutti, Verzuolo – Cuneo

Mrike Lisi – Sinistra Saluzzese, Saluzzo – Cuneo

Franceska Brruku – Insieme per Panero, Bra – Cuneo

Puglia

Uljana Gazidede – Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari

Eva Meksi – Bari Bene Comune, Bari

Gëzim Volaj – Lega Salvini, Gioia del Colle – Bari

Ejell Pjeshka – Mastrangelo Sindaco, Gioia del Colle – Bari

Irene Pisku – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari

Kozma Mone – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari

Maurizio Danushi – Forza Italia, Corato – Bari

Linda Byku – Amo Rutigliano, Rutigliano – Bari

Adelina Sadikaj – Giuseppe Mangiacotti Sindaco, San Giovanni Rotondo – Foggia

Luljeta Moriseni – Lega Salvini, Leçe

Magdalena Rushaj – Puglia popolare, Leçe

Eljona Dasholla – Democrazia Cristiana, Leçe

Alessia Beqiri – Casapound, Leçe

Sicilia

Arijana Hasani – UDC, Mazara del Vallo – Trapani

Toscana

Petrit Malaj – Nardella Sindaco, Firenze

Alida Qukaj – Punto a Capo, Firenze

Aljon Kociu – Sinistra Civica, Firenze

Besnik Mehmeti – Firenze + verde, Firenze

Enzo Ilazaj – Partito Comunista, Firenze

Demir Mustafa – Firenze Città Aperta, Firenze

Aibla Danushi – Siamo Monterotondo, Monterotondo Marittimo – Grosseto

Erjada Bullari – Per Ponsaço con Francesca Brogi Sindaco, Ponsaço – Pisa

Andi Kondi – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Flavjana Simoni – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Engi Halilaga, PD – Liberi Uguali Progressisti, San Giovani Valdarno – Arezzo

Edlira Mimani – Movimento 5 Stelle, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Mejreme Tabaku – Cortona Patria Nostra, Cortona – Arezzo

Alba Mataj – Vivi Castiglion Fiboçhi,  Castiglion Fiboçhi – Arezzo

Leonatina Pepaj – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo

Mersim Fetahi – Uniti per il futuro di Castel San Niçolò, Castel San Niçolò – Arezzo

Donatela Hodaj – Città al Centro, Castiglione Fiorentino – Arezzo

Ina Dhimgjini – Candidato sindaco Livorno a Misura, Livorno (intervista)

Arben Demiri – Livorno a Misura, Livorno

Kujtime Hoxha – Demos, Prato

Bahri Gurra – Demos, Prato

Mirushe Koci – Forza Italia, Prato

Moreno Paloka – Agliana Insieme, Agliana – Pistoia

Vojsava Meciti – Fratelli d’Italia, Agliana – Pistoia

Andi Bisku – Monsummano che Vogliamo , Monsummano Terme – Pistoia

Mirela Thomai – Lega Salvini premier, Empoli

Trentino Alto-Adige

Arbian Dobrozi – Agire per il Trentino, Borgo Valsugana – Trento

Gjulenar Rexhepi – Borgo-Olle uniti per il cambiamento, Borgo Valsugana – Trento

Glida Kodra – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Nikolle Nonaj – Impegno x Levico, Levico Terme – Trento

Pashk Vukaj – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento

Umbria

Aleksander Muzhani – Insieme per Baastia, Bastia Umbra – Perugia

Elona Gaxha – Patto x Foligno, Foligno – Perugia (intervista)

Sara Metushi – Più in Alto, Foligno – Perugia

Shkelqim Xhaferri – Massimo Messi Candidato Sindaco, Preci – Perugia

Visjan Islami – Patto x Foligno, Foligno – Perugia

Veneto

Agim Lorenzo Danaj – Candidato Sindaco “5 Stelle”, Spinea – Venezia

Adrian Abazi – Movimento 5 stelle, Spinea – Venezia

Alessia Berhami – Ort, Ormelle – Treviso

Eni Beqini – Preganziol Viva, Preganziol – Treviso

Etmond Miraka – Liga Veneta, Preganziol – Treviso

Skender Bytyci – Martino de Marchi Sindaco, Paese – Treviso

Alida Shaba – Siamo Rovigo, Rovigo

Ardit Kodra – Obiettivo Rovigo, Rovigo

Enkelejda Borakaj – Rovigo più, Rovigo

Mirela Tafa – Forza Rovigo, Rovigo



Evente

Data & Technology Meetup

Shtator 11, 2019
19:00