Taksitë fluturuese do të vijnë vitin e ardhshëm në Paris - Business Magazine Albania

Taksitë fluturuese do të vijnë vitin e ardhshëm në Paris


Taksitë ‘fluturuese’ së shpejti do të lëvizin përgjatë lumit Sena, duke ju mundësuar të përshkoni kryeqytetin francez në më pak se 15 minuta.

Këto mjete të ndërtuara kohët e fundit quhen Sea Bubble dhe do të testohen në Paris pranverën e ardhshme. Krijuesit e tyre Alain Thébault dhe Anders Bringdal u shprehën se këto taksi do të prekin lehtë sipërfaqen e ujit dhe do të arrijnë shpejtësinë prej 30 km/h.

Sea Bubble ka madhësinë e një makine të vogël, e cila mund të mbajë brenda 4 persona: 3 pasagjerë dhe piloti. Ato punojnë me energji elektrike, të cilën e sigurojnë nëpërmjet paneleve diellore dhe turbinave detare. Ato janë më ekologjike se sa taksitë tradicionale. Udhëtimet me këto taksi ‘fluturuese’ do të kushtojnë rreth rreth 10 €.taksite-fluturuese-te-vijne-vitin-e-ardhshem-ne-paris-business-mag

Njëri nga krijuesit Alain Thébaultu shpreh: “ Ne tashmë e kemi krijuar prototipin e Sea Bubble, dhe mbas Parisit do të zhvendosemi në Londër ose Gjenevë.

Për të zhvilluar prototipin janë shpenzuar rreth 500.000 € (445,000£) të cilin ata planifikojnë që ta shfaqin në shown “Consumer Electronics” në Las Vegas në Janar të 2017.

Gjithashtu ata do të bëjnë një demostrim publik në Seine, përpara parlamentit në Paris me 5 Sea Bubbles, pranverën e ardhshme.

taksite-fluturuese-te-vijne-vitin-e-ardhshem-ne-paris-business-mag

Burimi: telegraph.co.uk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0