Supermarketet në Azi, paketim me gjethe bananesh në vend të qeseve plastikeSupermarketet në Vietnam kanë miratuar një iniciativë nga Tajlanda, e cila bën të mundur paketimin me gjethen e bananes në vend të plastikës. Supermarketi, i cili e inicioi këtë mënyrë paketimi ndodhet në Chiangmai, Tajlandë.

Ky supermarket u lavdërua nga Facebook për paketimin eko-miqësor, pasi një firmë lokale e paraqiti atë në faqen e saj javën e kaluar. Kjo ide ka tërhequr vëmendjen e supermarketeve vietnameze.

Zinxhirët e mëdha të supermarketeve në Vietnam, kanë filluar të eksperimentojnë me gjethe bananesh, si një alternativë paketimi në dyqanet e tyre. Procesi është akoma në fazën e testimit, por shumë shpejt pritet të bëhët zëvendësimi i plastikës me gjethe bananesh në mbarë botën. Përveç paketimit të perimeve dhe frutave, zinxhiri i ushqimeve synon gjithashtu të përdorë gjethet për produktet e mishit të freskët.

Konsumatorët e kanë mirëpritur këtë iniciativë të re. Madje thonë se kur shohin një paketim të tillë janë të gatshëm të blejnë sasi të mëdha. Sipas tyre nisma do të ndihmojë vendasit të jenë më të vetëdijshëm për mbrojtjen e mjedisit.

Lexo:  Parlamenti Europian ndalon tregtimin e plastikës një përdorimshe

Por kjo nuk është e vetmja iniciativë ekologjike e ndërmarrë në këtë vend. Big C, një tjetër rrjet supermarketesh, ofron çanta të bëra me pluhur misri. Për Vietnamin, i cili është vendi i katërt në botë për mbetje platike, të tilla projekte përbëjnë një rëndësi të madhe. Një raport i kohëve të fundit theksoi sasinë e pabesueshme të mbetjeve plastike të gjeneruara nga vendasit, duke krijuar 2,500 ton mbeturina plastike në ditë.

Supermarketet në Singapor kanë filluar gjithashtu fushatat për informimin e publikut për të zvogëluar përdorimin e qeseve plastike. Ndërkohë, dyqanet e Tajvanit po dekurajojnë përdorimin e tyre.  Kina ka patur një rënie me 66% të përdorimit të qeseve plastike në dekadën e fundit.

NextShark 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale