Paketim me gjethe bananesh në vend të paketimit plastik

Supermarketet në Azi, paketim me gjethe bananesh në vend të qeseve plastikeSupermarketet në Vietnam kanë miratuar një iniciativë nga Tajlanda, e cila bën të mundur paketimin me gjethen e bananes në vend të plastikës. Supermarketi, i cili e inicioi këtë mënyrë paketimi ndodhet në Chiangmai, Tajlandë.

Ky supermarket u lavdërua nga Facebook për paketimin eko-miqësor, pasi një firmë lokale e paraqiti atë në faqen e saj javën e kaluar. Kjo ide ka tërhequr vëmendjen e supermarketeve vietnameze.

Zinxhirët e mëdha të supermarketeve në Vietnam, kanë filluar të eksperimentojnë me gjethe bananesh, si një alternativë paketimi në dyqanet e tyre. Procesi është akoma në fazën e testimit, por shumë shpejt pritet të bëhët zëvendësimi i plastikës me gjethe bananesh në mbarë botën. Përveç paketimit të perimeve dhe frutave, zinxhiri i ushqimeve synon gjithashtu të përdorë gjethet për produktet e mishit të freskët.

Konsumatorët e kanë mirëpritur këtë iniciativë të re. Madje thonë se kur shohin një paketim të tillë janë të gatshëm të blejnë sasi të mëdha. Sipas tyre nisma do të ndihmojë vendasit të jenë më të vetëdijshëm për mbrojtjen e mjedisit.

Lexo:  Parlamenti Europian ndalon tregtimin e plastikës një përdorimshe

Por kjo nuk është e vetmja iniciativë ekologjike e ndërmarrë në këtë vend. Big C, një tjetër rrjet supermarketesh, ofron çanta të bëra me pluhur misri. Për Vietnamin, i cili është vendi i katërt në botë për mbetje platike, të tilla projekte përbëjnë një rëndësi të madhe. Një raport i kohëve të fundit theksoi sasinë e pabesueshme të mbetjeve plastike të gjeneruara nga vendasit, duke krijuar 2,500 ton mbeturina plastike në ditë.

Supermarketet në Singapor kanë filluar gjithashtu fushatat për informimin e publikut për të zvogëluar përdorimin e qeseve plastike. Ndërkohë, dyqanet e Tajvanit po dekurajojnë përdorimin e tyre.  Kina ka patur një rënie me 66% të përdorimit të qeseve plastike në dekadën e fundit.

NextShark 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0