Superkometa Ison do te sjelle fundin e botes ne 2013-en? - Business Magazine Albania

Superkometa Ison do te sjelle fundin e botes ne 2013-en?


Nese njerezia do te arrije te mbijetoje ne fund te 2012-es, duke pergenjeshtruar keshtu profecine e Mayave, perseri nuk do te jete e qete ne fillim te vitit tjeter. Ne 2013-en eshte parashikuar ardhja e Tokes Ison, nje superkomete e re qe premton te ndrise qiellin tone me shume se hena apo Venusi.

Nje spektakel astronomik unik, qe i jep vend teorive te katastrofisteve per mundesine e fundit te botes. Kometa Ison eshte identifikuar per here te pare ne 24 shtator nga astronomet ruse Vitali Nevski dhe Artyom Novichonok, qe e kane quajtur S1C/2012, ne nje imazh te kapur afer Kislovodsk nga nje teleskop me diameter 40 cm te rrjetit Ison.Aktualisht kometa ndodhet mes orbitave te Jupiterit dhe Saturnit dhe sic shpjegon astrofizikani Gianluca Masi :”eshte e dukshme nga teleskopet ne agim, ne mesin e yjeve te Akrepit”.

Pritjet jane te larta, sepse nese ajo nuk do te shperbehet gjate fluturimit ne trajektoren e saj drejt diellit, do te behet me te drejte nje nga kometat me te ndritshme te viteve te fundit, madje me shume se hena dhe Venusi.

Megjithate ka dhe shume te tjera te panjohura, sepse nga tani ne 28 nentor te 2013-es, dates se mundshme te spektaklit te dukshem nga toka, kometa mund te ndryshoje orbiten e terheqjes nga planeti i Marsit apo te shperbehet per afrimin me diellin.

Nese do te rezistoje do te garantoje nje vizion unik menjehere pas perendimit te diellit ne daten finale dhe deri ne janar te 2014-es. Per me teper, nese struktura Ison eshte mjaftueshem rezistente dhe e qendrueshme, sasia e materialit qe mund te leshohet per tu afruar me diellin mund te shkaktoje nje madhesi drite unike, madje me shume se kometa C/2006 P1 McNaught, qe disa vjet me pare tregoi bishtin e saj te bukur ne hemisferen jugore. Kalimi i nje komete, sic e dime te gjithe, ne traditen popullore tregon ardhjen e fatkeqesive, arsye pse zbulimi i Ison ka efektin per nxitjen e teorive te fundit te botes.

Sipas katastrofisteve Mayat kane gabuar ne llogarite e tyre nje vit dhe nese kometa do te kaloje vertete, atehere do te thote fund i sigurte per njerezine, edhe sepse mesa duket Nostradamus e kishte parashikuar te gjithe kete ne nje prej kripteve te fshehte te shekullit te VI-te. Apokalipsi do te jete caktuar ne 21 dhjetor te 2012-es, shenojeni ne axhenden tuaj kete.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0