Sunak në G7: Sanksionet e reja ndaj Rusisë do të bëjnë që ajo të paguajë një çmim - Business Magazine Albania

Sunak në G7: Sanksionet e reja ndaj Rusisë do të bëjnë që ajo të paguajë një çmim

Rishi Sunak tha se dëshiron të sigurojë që “Rusia të paguajë një çmim” për luftën në Ukrainë, pas shpalljes së sanksioneve të reja që synojnë eksportet ruse. Duke folur në samitin e G7 në Hiroshima, Japoni, kryeministri tha se ai po udhëheq rrugën me sanksione të reja ndaj Rusisë.

Ai tha se shpresonte që vendet e tjera të ndiqnin shembullin. Importet e diamanteve ruse në Britaninë e Madhe janë ndër artikujt që do të ndalohen nga qeveria. Industria ruse e diamanteve ishte me vlerë 4 miliardë dollarë (3.2 miliardë £) në eksporte në 2021.

Importet e bakrit, aluminit dhe nikelit me origjinë ruse do të bllokohen gjithashtu, sipas legjislacionit që do të futet më vonë këtë vit. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se po planifikonte gjithashtu të synonte 86 persona dhe kompani të tjera të lidhura me Presidentin Vladimir Putin, duke përfshirë njerëz që “minonin në mënyrë aktive ndikimin e sanksioneve ekzistuese”.

Që nga sulmi i Rusisë në Ukrainë, Mbretëria e Bashkuar ka shënjestruar më shumë se 1500 individë dhe subjekte dhe ka ngrirë më shumë se 18 miliardë paund asete nën regjimin e sanksioneve. Vitin e kaluar, Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Kanadaja dhe Japonia ndaluan importet e arit rus në një përpjekje për të goditur aftësinë e vendit për të financuar luftën në Ukrainë.

Downing Street tha se më shumë se 60% e luftës së Presidentit Putin është “imobilizuar” – me vlerë rreth 275 miliardë paund. Si SHBA ashtu edhe BE kanë njoftuar sanksione të ngjashme ndaj Rusisë – me presidentin amerikan Joe Biden që parashtroi plane për të ndaluar diamantet, ushqimet e detit dhe vodkën ruse vitin e kaluar.

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, thotë se BE-ja gjithashtu dëshiron të kufizojë tregtinë me diamantët rusë në përpjekje për të izoluar më tej Moskën. Sunak ndodhet në Hiroshima për samitin e G7, i cili përbëhet nga Britania e Madhe, Japonia, Italia, Kanadaja, Franca, SHBA dhe Gjermania.

Kryeministri vizitoi Parkun e Paqes në Hiroshima, vendin ku SHBA hodhi bombën e parë bërthamore, së bashku me liderët e tjerë të G7 përpara takimit, ku lufta në Ukrainë dhe siguria ekonomike ka të ngjarë të jenë në krye të axhendës. Rusia ka rritur ndjeshëm frekuencën e sulmeve të saj raketore në Ukrainë kohët e fundit, ndërsa Ukraina duket se po rrëzon më shumë raketa ruse.

Lexo: G7 bën thirrje për zhvillimin e standardeve teknike globale për inteligjencën artificiale

Në takim, Sunak pritet të paralajmërojë liderët e tjerë botërorë “kundër vetëkënaqësisë në mbrojtjen e vlerave tona dhe qëndrimin kundër regjimeve autokratike”. Të dielën ai do të takohet me kryeministrin e Indisë, Narendra Modi, i cili po merr pjesë në samitin e G7 si mysafir.

Modi ka qëndruar neutral ndaj pushtimit rus të Ukrainës, duke bërë thirrje për dialog paqësor për t’i dhënë fund konfliktit. Sunak u tha gazetarëve që udhëtonin me të në Japoni se ai kishte parë hapa “pozitiv” nga India në qëndrimin e saj ndaj luftës. Kryeministri tha se sanksionet treguan se G7 ishte unifikuar përballë kërcënimit nga Rusia.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0