Suedia tejkalon Francën si eksportuesi më i madh neto i energjisë në Evropë - Business Magazine Albania

Suedia tejkalon Francën si eksportuesi më i madh neto i energjisë në Evropë

Suedia e kaloi Francën si eksportuesi më i madh neto i energjisë në Evropë në gjysmën e parë të 2022, pasi problemet e rrënjosura thellë ulën disponueshmërinë bërthamore franceze në nivelet më të ulëta historike, thanë të mërkurën (10 gusht) analistët e Energjisë EnAppSys.

Franca zakonisht eksporton më shumë energji sesa importon, por problemet strukturore me impiantet e saj bërthamore, të cilat nuk tregojnë shenja përmirësimi, panë se eksportet nga vendi u përgjysmuan në krahasim me vitin e kaluar, ndërsa Suedia eksportoi 16 teravat orë (TWh), tha kompania.

Shumica e furnizimit me energji elektrike të Suedisë vjen nga impiantet bërthamore, hidrike dhe biokarburantet, me furnizimin me erë në rritje në vend pasi prodhimi me naftë bie, treguan të dhënat nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë.

“Rritja e Suedisë në krye të tabelës së ligës eksportuese kishte të bënte më shumë me kalimin e Francës nga një eksportues neto në fillim të vitit në një importues neto,” tha EnAppSys.

Franca ka kaluar nga një eksportues neto prej 21.5 TWh në gjysmën e parë të 2021 në një importues neto prej 2.5 TWh në gjysmën e parë të 2022 pasi importet u dyfishuan në 18.9 TWh dhe eksportet u tkurrën në 16.4 TWh.

Suedia eksportoi 7 TWh në Finlandë dhe 4 TWh në Danimarkë gjatë gjysmës së parë të vitit, duke përbërë shumicën e flukseve të saj të eksportit, shtuan analistët.

Gjermania ishte eksportuesi i dytë më i madh neto me 15.4 TWh, dyfishi i niveleve të regjistruara në gjysmë të vitit 2021, pasi prodhimi i energjisë në vend iu përgjigj kërkesës për import nga Franca, treguan të dhënat.

Përveç çështjeve të saj bërthamore, çmimet e larta të gazit ekzagjeruan statusin e importuesit neto të Francës, sepse ekonomia nuk ishte e favorshme për eksportimin e gazit, gjë që rriti më tej çmimet evropiane të gazit, tha EnAppSys.

Nëse Franca nuk mund të rrisë prodhimin e saj të energjisë bërthamore, nuk ka gjasa të jetë në gjendje të ndihmojë Gjermaninë gjatë muajve të dimrit në kulmin e kërkesës, ndërsa ajo përgatitet për racionimin e mundshëm në rast të reduktimeve të mëtejshme të furnizimit nga Rusia.

Disponueshmëria bërthamore në Francë ishte gjysma e kapacitetit total të instaluar të mërkurën.

Për të rritur furnizimin, rregullatori i energjisë bërthamore i Francës zgjati të hënën heqjet e përkohshme, duke lejuar pesë termocentrale të shkarkojnë ujë të nxehtë në lumenj, ndërsa vendi përballet me valën e tij të katërt të të nxehtit të verës dhe një krizë energjetike.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0