Suedia, me rrugën e parë elektrike në botë - Business Magazine Albania

Suedia, me rrugën e parë elektrike në botë


Ndonjëherë automjetet do të jenë shumë të mëdhaja dhe të rënda për t’i bërë ato kandidate ideale për elektrifikim të plotë. Kjo nuk do të thotë, megjithatë, se nuk mund të fuqizohen vetëm nga energjia elektrike.

Duke povuar këtë çështje, Suedia në bashkëpunim me prodhuesin e kamionëve Scania ka krijuar “rrugën e parë elektrike në botë.” Ajo ka një shtrirje prej dy kilometër autostradë në Suedinë qendrore me linjat e energjisë të shtrirë mbi korsinë e djathtë të saj.

 

Suedia-Rrugë-Elektrike-Businessmag

 

Kamionët hibrid të pajisur posaçërisht me një pajisje të quajtur ‘pantograph power collector’ mund të ecin mbi linja dhe të kenë trokitje e lehtë në energji. Kur lidhen me linjat, ata ecin plotësisht në energji elektrike. Kur ata dalin nga korsinë e djathtë, motori kthehet përsëri në gjendjen hibride.

/TechSot.Al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0