Suedia, me rrugën e parë elektrike në botë


Ndonjëherë automjetet do të jenë shumë të mëdhaja dhe të rënda për t’i bërë ato kandidate ideale për elektrifikim të plotë. Kjo nuk do të thotë, megjithatë, se nuk mund të fuqizohen vetëm nga energjia elektrike.

Duke povuar këtë çështje, Suedia në bashkëpunim me prodhuesin e kamionëve Scania ka krijuar “rrugën e parë elektrike në botë.” Ajo ka një shtrirje prej dy kilometër autostradë në Suedinë qendrore me linjat e energjisë të shtrirë mbi korsinë e djathtë të saj.

 

Suedia-Rrugë-Elektrike-Businessmag

 

Kamionët hibrid të pajisur posaçërisht me një pajisje të quajtur ‘pantograph power collector’ mund të ecin mbi linja dhe të kenë trokitje e lehtë në energji. Kur lidhen me linjat, ata ecin plotësisht në energji elektrike. Kur ata dalin nga korsinë e djathtë, motori kthehet përsëri në gjendjen hibride.

/TechSot.Al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale