Studiuesit parashikojnë se unaza “Oura” mund të zbulojë COVID-19, para shfaqjes se simptomave

Një nga sfidat më të mëdha për të frenuar përhapjen e COVID-19 janë bartësit asimptomatikë të sëmundjes, të cilët mund të përhapin virusin para se të kuptojnë se janë të infektuar. Në prill, shkencëtarët nga Instituti Rockefeller i Universitetit të West Virginia (RNI) dhe WVU Medicine krijuan një platformë që të parashikojnë simptomat para se ato të shfaqen.

Platforma përbehet nga një unazë e quajtur Oura dhe modeleve të parashikimit të inteligjencës artificiale AI. Studiuesit pretendojnë se platforma e tyre digjitale mund të zbulojë simptomat e COVID-19 deri në tri ditë më parë me afro 90 për qind saktësi.

Ndërsa platforma mund të jetë më mirë se asgjë, një shkallë saktësie prej 90 për qind ende lë hapësirë ​​për individët asimptomatikë. Nëse 1.000 njerëz përdorin sistemin, 100 njerëz ende mund të marrin rezultate të pasakta. Kjo platformë mund të tregojë llojet e zgjidhjeve që do të kemi në të ardhmen, por mund të duhet ca kohë para se diçka e tillë të jetë gati për përdorim në botën reale.

Gjithçka është e bazuar te neuroshkenca dhe analizon stresin, ankthin, memorien. Unaza Oura mbledh të dhëna fiziologjike, si temperatura e trupit, ritmi i zemrës, ritmi i frymëmarrjes dhe parametrat e gjumit. Pastaj kombinohen të dhënat me modele nga AI. Platforma aktualisht po testohet nga 600 profesionistë të shëndetësisë dhe Universiteti i West Virginia është duke bashkëpunuar me partnerë si Universiteti Thomas Jefferson dhe ai Vanderbilt për t’i rritur testet në 10.000 pjesëmarrës.

Engadget

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale