Studimi: Zhvillimi I mediave online shqiptare, lulezim dhe sfide - Business Magazine Albania

Studimi: Zhvillimi I mediave online shqiptare, lulezim dhe sfide


RUDINA HOXHA

TIRANA – Perfundimet e nje studim per mediat online qe veprojne ne Shqiperi , i realizuar nga Instituti Shqiptar i Medias me mbeshtetjen e Bashkepunimit Austriak per Zhvillim, u prezantuan javen e kaluar ne Tirane si nje perpjekje per te bere nje panorame sa me te plote te stadit aktual te zhvillimit te mediave online ne vend se bashku me specifikat, tiparet dhe te metat e tyre ne krahasim me ato globale.
Te monitoruara per nje periudhe 4 mujore (1 prill 2014-1korrik, 2014), studimi ka shorlistuar 45 eebsajtet e lajmeve me te vizitueshme nga nje total prej 300 eebsajtesh te paraqitura nga monitori statistikor I kerkimit Alexa, I aksesuar me 23 mars 2014.
Sipas perfundimeve te studimit, te paraqitura nga Prof. Rrapo Zguri, nga 45 eebsajtet e lajmeve me te vizitueshme ne Shqiperi, 18 prej tyre jane eebsajte individuale ose “digital native media.” Ky i fundit tregon se ze nje vend te rendesishem ne ekosistemin mediatik online dhe jep nje ndihmese ne informimin e audiencave ne internet. Sipas studimit, nga keto 18 eebsajte individuale, 7 jane portale lajmesh, 4 eebsajte lajmesh, 3 revista online, 2 blogje lajmesh dhe 2 agjenci lajmesh online.


Gjithashtu nga 39 media online te intervistuara, 31 jane te natyres gjeneraliste dhe vetem 8 te profilizuara.
Sa i takon lendes se publikuar ne eebsajtet ne fjale, studimi tregon se vetem ne 5 prej tyre, i tere kontenti eshte produkt i stafit te medias online, 20 prej tyre kane nje kontent te krijuar pjeserisht nga stafi dhe pjeserisht nga stafi i mediave tradicionale, 12 prej tyre kane nje kontent te krijuar pjeserisht nga stafi I medias online dhe pjeserisht nga materiale te marra nga media te tjera online. Vetem 4 kane nje kontent te krijuar nga stafi i medias tradicionale.
Perditesimi i eebsajteve qe mbart nje rendeisi te vecante. Sipas studimit, 22 media online e perditesojne lajmin cdo 10 minuta, 4 cdo 20 minuta, 1 cdo 1 ore dhe 8 media online disa here ne dite.
Sa i takon komenteve te lexuesve, studimi zbulon se 18 media online i botojne komentet e lexuesve pasi jane lexuar dhe miratuar nga moderator apo redaktori, 12 bejne nje botim te menjehershem automatik te ndjekur me moderim, 5 bejne nje botim te menjehershem pa moderim dhe 4 nuk i lene fare hapesire komenteve. 19 media online thone se reagimet e lexuesve ndaj shkrimeve jane te shpeshta, 13 te here pas hereshme, 3 te rralla dhe 2 thone se nuk ka reagime fare.
Studimi thekson se nje total prej 276 punonjes jane te punesuar nga 39 mediat online te intervistuara.
Ne perfundim, nga 30 mediat online te intervistuara, rezultojne me fitim 13 media, 10 mbulojne shpenzimet dhe 13 dalin me humbje. Per 33 prej mediave te intervistuara, burimi kryesor I fitimit jane reklamat kurse nga abonimet apo forma te tjera te shitjes se produktit mediatik te ardhurat jane zero.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0