Start-upi britanik mbledh 140 milionë dollarë për të përshpejtuar prodhimin e automjeteve vetë-drejtuese - Business Magazine Albania

Start-upi britanik mbledh 140 milionë dollarë për të përshpejtuar prodhimin e automjeteve vetë-drejtuese

Start-upi i softuerit vetë-drejtues Oxbotica ka mbledhur 140 milionë dollarë nga investitorët për të përshpejtuar vendosjen e automjeteve autonome (AV) në rrugë me mjetet e para që synojnë të përdoren në industrinë e rëndë, porte dhe aeroporte.

Oxbotica tani ka mbledhur rreth 225 milionë dollarë në total dhe kompania tha se investitorë shtesë pritet të regjistrohen përpara se raundi i financimit të mbyllet pas disa muajsh.

Start-upi britanik është duke punuar në aplikacione specifike për investitorët strategjikë. Këto përfshijnë automjete autonome për vendndodhje të largëta të kompanisë së hidrokarbureve “BP”, një lëvizës njerëzish për furnizuesin gjerman të pjesëve të automjeteve ZF Friedrichshafen si dhe për shpërndarjen e produkteve nga supermarketet online, iniciativë e grupit teknologjik Ocado.

Lexo edhe: Të gjesh pronë, programues nga shtëpia, akademi për mjekët dhe platforma për fermerët! Nismat e reja në “Startop”

Zhurma për aplikimet robotaksi, megjithatë, duket se është ulur.

Ford Motor tha në tetor se po mbyllte biznesin e tij të vetëdrejtimit të Argo AI, duke thënë se robo-taksitë ishte ende shumë larg për të vazhduar investimin.

Shefi Ekzekutiv i Oxbotica, Gavin Jackson i tha Reuters se automjetet autonome që përdorin softuerin e startup-it do të hyjnë në shërbim në vitin 2023 në sektorët e energjisë dhe bujqësisë, plus kantieret private të kamionëve, të ndjekur nga anijet e pasagjerëve me rrugë fikse në vitin 2024.

Pasi rregulloret të arrijnë industrinë, kompania do të fillojë të kryejë teste në rrugë të kufizuara për Ocado në 2025, tha Jackson./ Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0