Stadiumi i Kukësit drejt rikonstruktimit 200 mln lekë


Stadiumi ‘Zeqir Ymeri’ në Kukës do të rikonstruktohet. Qeveria shqiptare ka miratuar një fond prej 200 milionë lekë nga buxheti i shtetit për rikonstruksionin e sadiumit.

Vendimi është publikuar në Fletoren Zyrtare dhe parashikon që granti të kalojë nga Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë te Federata Shqiptare e Futbollit.

Ministria e Arsimit do të monitorojë punimet përmes ekspertëve që përfaqësojnë disa institucione.

Lexo: Aeroporti i Kukësit, Kastrati në avantazh për marrjen me konçension

Investimi ishte paralajmëruar më parë nga Kryeministri Rama, që kur fliste për investimet në ndërtimin e plotë të aeroportit. Ndërkohë, investimi është kusht për përmbushjen e standardeve për ndeshjet e superligës, tashmë kur edhe skuadra e Kukësit ka marrë rezultate të mira.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale