Space X, kthehet suksesshëm Zbritja e suksesshme, sa prek tokën shpërthen në flakë - Business Magazine Albania

Space X, kthehet suksesshëm Zbritja e suksesshme, sa prek tokën shpërthen në flakë

Space X

Prototipi i raketës së kompanisë hapësinore amerikane Space X, ka arritur të rikthehet me sukses në Texas gjatë një fluturimi testues, por disa sekonda pasi preku tokën u përfshi nga zjarri dhe shpërtheu.

Prototipi i raketës Space X Strarship SN10 dalloi nga raketat e mëparshme SN 8 dhe SN 9, pasi arriti të zbresë në tokë. Madje pas lancimit të suksesshëm nga Texasi, arriti të ngjitet shumë më lart.

Megjithatë, me të prekur tokën zjarri përfshiu raketën, duke shpërthyer 8 minuta më vonë.

Lexo: Shifra e çmendur për një udhëtim me Space X

Starship SN10 sikurse SN8 dhe SN9, janë raketa prototip, të zhvilluara nga Space X e Elon Musk. Objektivi i Musk me këto testime, është që t’u mundësojnë njerëzve të fluturojnë në të ardhmen edhe drejt Hënës dhe Marsit.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0