Space X, kthehet suksesshëm Zbritja e suksesshme, sa prek tokën shpërthen në flakë - Business Magazine Albania

Space X, kthehet suksesshëm Zbritja e suksesshme, sa prek tokën shpërthen në flakë

Space X

Prototipi i raketës së kompanisë hapësinore amerikane Space X, ka arritur të rikthehet me sukses në Texas gjatë një fluturimi testues, por disa sekonda pasi preku tokën u përfshi nga zjarri dhe shpërtheu.

Prototipi i raketës Space X Strarship SN10 dalloi nga raketat e mëparshme SN 8 dhe SN 9, pasi arriti të zbresë në tokë. Madje pas lancimit të suksesshëm nga Texasi, arriti të ngjitet shumë më lart.

Megjithatë, me të prekur tokën zjarri përfshiu raketën, duke shpërthyer 8 minuta më vonë.

Lexo: Shifra e çmendur për një udhëtim me Space X

Starship SN10 sikurse SN8 dhe SN9, janë raketa prototip, të zhvilluara nga Space X e Elon Musk. Objektivi i Musk me këto testime, është që t’u mundësojnë njerëzve të fluturojnë në të ardhmen edhe drejt Hënës dhe Marsit.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0