Sony investon 250 milionë dollarë në lojën “Fortnite”

Sony investon 250 milionë dollarë në lojën “Fortnite”

Sony

Sony ka investuar 250 milionë dollarë në krijuesin e video lojës shumë popullore Fortnite, Epic Games. Me investimin e ri Epic në total ka ngritur 1.83 miliardë dollarë deri më sot.

Kompanitë thanë se marrëveshja forcon një marrëdhënie tashmë të ngushtë duke përforcuar objektivat e tyre të përbashkëta. Në tre financimet e kaluara Epic Games kishte ngritur 1.58 miliardë dollarë.

Me marrëveshjen Sony do të përfitojë një pjesë të aksioneve të Epic Games, por jo një paketë kontrolluese. Konkretisht bëhet fjalë për 1.4% të aksioneve duke vlerësuar Epic Games me 17.86 miliardë dollarë.

Lexoni: Pasuria e Jeff Bezos theu rekordet e historisë

Është një moment shumë i rëndësishëm për Sony ndërsa lufta e konsolave po afrohet mes PlayStation 5 dhe Microsoft Xbox Series X. Epic Games është jo vetëm zhvilluesi, por edhe publikuesi i lojës Fortnite që numëron 350 milionë përdorues të regjistruar.

Epic është gjithashtu krijuesi i Unreal Engine, mjete fundamental i përdorur për të ndërtuar shumë lojëra.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0