Sindroma e “ri-hyrjes” ekziston, këshilla si ta kontrollojmë - Business Magazine Albania

Sindroma e “ri-hyrjes” ekziston, këshilla si ta kontrollojmë

Së pari, është normale të jesh në ankth kur ka një ndryshim kaq të madh për ne si shoqëri. Sindroma e “ri-hyrjes” që njerëzit mund të përjetojnë ndërsa mbyllet karantina është pjesë e një rregullimi të shëndetshëm dhe diçka që njerëzit duhet të merren me kujdes.

Sidoqoftë, ndryshimi këtu është se ne nuk do të kthehemi në normalitet siç e kemi njohur më parë dhe kështu ka shumë ankth se si do të duket normalja e re. Është e rëndësishme që njerëzit ta marrin ngadalë këtë proces. Mundohuni të mos nxitoni përsëri në të gjitha aktivitetet dhe rutinat tuaja të vjetra menjëherë.

Gjëja e dytë e rëndësishme është të jesh i dhembshur ndaj të tjerëve, të cilët mund të jenë të shqetësuar ose të hutuar. Do të ketë disa fërkime dhe një periudhë rregullimi pasi të mësojmë sërish të jemi bashkë.

LEXO: ‘Selfie’ për të zbuluar sëmundjet e zemrës?

Shpesh, kur njerëzit kanë ankth, ata imagjinojnë më të keqen, kështu që një pjesë e rëndësishme e trajtimeve po bën që njerëzit të ndalojnë katastrofizimin dhe të fillojnë të kundërshtojnë në mënyrë aktive mendimet e tyre negative duke vizualizuar skenarë pozitivë. Realiteti është se jeta do të jetë diku midis ekstremeve pozitive dhe negative dhe mund të jetë qetësuese për njerëzit të dinë se gjërat nuk kanë për të ndodhur domosdoshmërish aq keq sa ata kanë frikë.

Është e rëndësishme të përpiqeni të toleroni disa nga shqetësimet dhe të mos shmangni daljet. Shumë prej nesh janë bërë shumë komodë në rutinat tona aktuale dhe bërja e ndryshimeve të mëdha mund të jetë e vështirë. Por në fund të fundit njerëzit duhet të ekspozojnë veten në një mënyrë të sigurt dhe në rritje ndaj disa prej shqetësimeve nëse duan të dalin me sukses nga bllokimi. Njerëzit të cilët me të vërtetë po luftojnë, ndoshta sepse vuajnë nga ankthi shoqëror, mund të kenë nevojë të kërkojnë ndihmë profesionale.

GUARDIAN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0