‘Selfie’ për të zbuluar sëmundjet e zemrës? - Business Magazine Albania

‘Selfie’ për të zbuluar sëmundjet e zemrës?

Dërgimi i një ‘’selfie’’ te mjeku mund të jetë një mënyrë e lirë dhe e thjeshtë për të zbuluar sëmundjet e zemrës, sipas autorëve të një studimi të ri. Studimi është i pari që tregon se është e mundur të përdorej një algoritëm kompjuteri për të zbuluar sëmundjen e arterieve koronare, duke analizuar katër pozicionet e një fytyre. Disa veçori të fytyrës janë të lidhura me një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës, të tilla si rrallimi ose flokët gri dhe rrudhat.

Studimi i ri u botua në  European Heart Journal . Edhe pse algoritmi duhet të zhvillohet më tej dhe të testohet në grupe më të mëdha njerëzish me prejardhje të ndryshme etnike, studiuesit thonë se ai ka potencialin që të përdoret si një mjet shqyrtimi që mund të identifikojë sëmundjet e mundshme të zemrës tek njerëzit në popullatën e përgjithshme ose te grupet e rrezikut, të cilët mund të referohen për hetime të mëtejshme klinike.

Profesori Zhe Zheng, i cili drejtoi studimin tha:  Sipas njohurive tona, kjo është puna e parë që tregon se inteligjenca artificiale mund të përdoret për të analizuar fytyrat dhe për të zbuluar sëmundjet e zemrës. Kjo mund të jetë një mënyrë e lirë, e thjeshtë dhe efektive për të identifikuar pacientët që kanë nevojë për analiza të mëtejshme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0