Si të shmangni shtrëngimin e duarve?


Shtrëngimi i duarve duhet shmangur, sidomos pas shpërthimit të virusit Corona. Gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm, do t’a gjeni veten duke takuar njerëz të rinj ose duke u ribashkuar me kolegë pune ose klientë që nuk i keni parë për një kohë të gjatë. Si mund ta menaxhoni këtë situatë potencialisht të vështirë? Këtu janë disa gjëra për t’u mbajtur në mend.

Pranoni që do të jetë e sikletshme

Ndërsa përshëndetjet janë zakonisht gjeste të vogla, ato mund të mbajnë shumë peshë. “Kur dikush ju zgjat dorën dhe ju vendosni ta refuzoni atë, po shkelni normat sociale”, thotë Andy Molinsky, profesor në Brandeis dhe autor i Global Dexterity: Si të përshtatni sjelljen tuaj në të gjitha kulturat pa humbur veten në proces. “Kundërvajtjet e normave profesionale si këto mund të jenë të bezdisshme sepse veprimet e tua prishin rutinën dhe skenarin e mënyrës sesi supozohet të shprehësh një përshëndetje të ngrohtë,” thotë ai.

Gjithashtu, është një “mikro-refuzim”, i cili mund të jetë i pakëndshëm dhe i rrezikshëm. Ju mund të shqetësoheni se po krijoni një përshtypje të keqe ose po dërgoni një mesazh jo-miqësor. Kjo mund të jetë edhe më sfiduese në kulturat ku njerëzit  me status më të lartë presin të përshëndeten në mënyrën që dëshirojnë. Është e vështirë që të kuptosh se cila është mënyra më e përshtatshme për t’u ndjerë rehat të dyja palët. Një prekje bërryli, këmbe apo thjesht një përshëndetje?

Vendosni para kohe se çfarë ju bën të ndiheni rehat

Para se të shkoni në një takim ose të përshëndetni dikë të ri, mendoni se çfarë dëshironi të bëni. Të keni një plan do t’ju japë besim dhe potencialisht do ta bëni situatën më pak të vështirë. “Në konferencën e javës së kaluar, u mësova ta mbaja dorën në xhep dhe duke thënë, me një buzëqeshje në fytyrën time: ‘Unë mendoj se nuk do të duam të shtrëngojmë duart tani’. Ky formulim më ndihmoi të zbusja refuzimin e dhënies së dorës dhe mundësoi një njohje të përbashkët të situatës aktuale. Pasi e kisha bërë një herë, u ndjeva më rehat duke e përsëritur këtë gjest gjatë gjithë ditës”, shkruan Amy Gallo, për HBR.

Maggie Stieg, një përfaqësuese e Ariel Group, një organizatë që ofron trajnime për udhëheqjen dhe prezencën, ndau një mësim që kishte mësuar në Emiratet e Bashkuara Arabe. Programi përfshinte një ushtrim për shtrëngimin e duarve. “Ne hulumtuam mënyrat sesi gratë arabe ua tregojnë të tjerëve se nuk shtrëngojnë duart. Një nga metodat që funksionoi më mirë ishte thjesht vendosja e dorës së djathtë në gjoks (si në pozicionin e premtimit të besnikërisë ndaj flamurit). Asnjë fjalë nuk dukej më nevojshme me atë sjellje”, shpjegoi ajo.

Molinsky tha se ai po vëzhgonte njerëzit duke tundur dorën në formë përshëndetjeje, në një distancë pak më të largët dhe më pas fusnin dorën në xhep. Ai e provoi disa herë vetë dhe thotë se është një mënyrë për të “sinjalizuar joverbalisht se ne do të heqim dorë nga rituali normal”.

Bëni humor për të pakësuar shqetësimin

Meqenëse ju jeni duke shkelur një normë, mund të jetë e dobishme t’i jepni pak ngjyra situatës. “Në udhëtimin me aeroplan në shtëpi nga konferenca ime, personi që ishte ulur pranë meje dhe unë, nxorrëm njëkohësisht dezinfektuesit duke prekur rastësisht bërrylat. Ai tha: ‘Kjo është ajo që ne do bëjmë tani’, situatë, e cila ishte e mjaftueshme për të na bërë të dyve të qeshnim  dhe të ndihheshim sikur jemi bashkë në këtë që po ndodh.

Sigurisht, humori nuk duhet të bëhet kurrë në kurriz të ndokujt ose të ndonjë grupi, por për sa kohë që është me qëllim të mirë dhe synon komunimin, është një mënyrë e bukur të pranosh që të gjithë ne po sillemi ndryshe këto ditë”, shkruan Amy Gallo.

Shmangni gjykimin

Nisur nga rrethanat aktuale, me siguri nuk do të keni nevojë të kërkoni falje për mosgatishmërinë tuaj për të shtrënguar duart edhe pse mund  të doni. Një nga arsyet që kjo është potencialisht e vështirë, është se refuzimi për të shtrënguar dorën e dikujt mund të shkaktojë gjykime: “Unë jam duke bërë punën më të mirë duke u kujdesur për veten time” apo “A jeni me të vërtetë germofob (të fiksuar pas pastërtisë)?” “Në vend që të shqetësoheni se si sjellja juaj duket tek të tjerët, pranoni që të gjithë jemi në një rrezik dhe pasiguri të vazhdueshme”, thotë Molinsky.

Disa njerëz ndjehen më të qetë me një shtrëngim duarsh dhe të tjerë preferojnë një prekje bërryli, ndërsa disa të tjerë dëshirojnë të shmangin kontaktin fizik. Ka arsye të mundshme që nuk i dini – ose duhet t’i dini – që lidhen me zgjedhjet e tyre, si një problem shëndetësor ose një sfond kulturor. Molinsky thotë t’ia kujtojmë vetes në këto momente se “nuk ka vend për gjykim; ne jemi thjesht në skaje të ndryshme të një spektri”.

Rezervimi i gjykimit dhe mos-shqetësimi për atë që të tjerët mendojnë për ju është këshillë e mirë në çdo kohë dhe veçanërisht e rëndësishme tani kur stresi dhe ankthi janë rritur. Bëni atë që ndiheni rehat dhe supozoni se të tjerët do ta kuptojnë. Në fund të fundit, ne jemi të gjithë bashkë në këtë situatë.  

Harvard Business Review

 

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale