Si të përgatiteni për të shkëlqyer në podcast-e - Business Magazine Albania

Si të përgatiteni për të shkëlqyer në podcast-e

Si të përgatiteni për të shkëlqyer në podcast-e

Ashtu si podcast-et janë bërë të gjithanshme, është ende emocionuese kur merrni një ftesë për të qenë i ftuar në një prej tyre. Shumë emocionuese në fakt. Por, emocioni mund të çojë edhe në nervozizëm, intimidim ose madje frikë skene, që mund t’ju lërë pa fjalë dhe të rezultojë në një mundësi të humbur për të shfrytëzuar maksimalisht momentin tuaj. Mund të ndërmerrni hapa para dhe gjatë paraqitjes tuaj për të lehtësuar rezultatin më të favorshëm, dhe ne do të ndajmë këto hapa në tre faza.

Faza #1: Përgatitja një javë para intervistës tuaj

Mos prisni deri në minutën e fundit për t’u përgatitur për paraqitjen tuaj. Të paktën një javë para, planifikoni detyrat e mëposhtme:

Dëgjoni sa më shumë episode të podcast-it që mundeni. Ndërsa e bëni këtë, ndjeni stilin e prezantuesit,  a janë ata të lehtë dhe të qetë, apo pyesin pyetje të vështira? A flasin më shumë ata, apo flasin më shumë të ftuarit? A është toni i rastësishëm dhe bisedor, apo mjaft formal, edukativ dhe informativ? Për të qenë i përshtatshëm për këtë shfaqje, do të doni të jeni të njohur me personalitetin e shfaqjes dhe të formoni përmbajtjen tuaj për të. Kërkoni formatin e podcast-it. Sa kohë do të jeni në të? A do të ketë pushime që të mund të rigrupoheni dhe të riregulloni midis segmenteve? A do të prisni të përgjigjeni ndaj pyetjeve të dëgjuesve, apo do të kontrolloni “skriptin” tuaj? Të diturit çfarë të prisni përpara se të fillojë regjistrimi hap rrugën për pritje të përmbushura.  Tani është koha për të filluar që të shkruani atë që dëshironi më së shumti të komunikoni gjatë paraqitjes tuaj. Qoftë për të përmbledhur misionin e biznesit tuaj, për t’u pozicionuar si një lider mendimi ose për të drejtuar audiencën drejt ndërmarrjes suaj, duhet të jeni të qartë në atë që dëshironi të propozoni dhe si do ta bëni këtë.

Faza #2: Vendosja e skenës për intervistën

Shumë shpesh, intervistat regjistrohen si në video ashtu edhe në audio, që shton një shtresë tjetër të ndërveprimit me audiencën. Duke supozuar që do të shiheni dhe dëgjoheni, merrni kohën për të siguruar që mjedisi juaj do të jetë më i përshtatshëm për një përvojë dëgjimi të qartë dhe të pastër dhe një paraqitje vizualisht tërheqëse. Pajiseni zonën tuaj të intervistës me ndriçim të duhur. Ju doni që imazhi juaj të duket i ndritshëm dhe profesional, jo i errët dhe me hije, që mund të arrihet me një dritë rrethore ose me dritë natyrale që vjen përmes një dritareje përpara jush. Skenoni një sfond tërheqës. Nuk ka nevojë të rindekoroni ose të mbushni zyrën tuaj, por një bimë e vendosur mirë ose një koleksion i menduar i librave në një raft pas jush mund të krijojë një sfond të këndshëm. Përdorni një sfond të paracaktuar nga një platformë video-konferencë vetëm nëse është me cilësi të lartë dhe do të duket i qëndrueshëm dhe i fortë pas jush. Planifikoni të vendosni kufje dhe të vendosni një mikrofon, që mund të ulë zhurmat në sfond dhe të përmirësojë cilësinë e zërit në të dyja anët. Para ditës së intervistës, kontrolloni që të gjithë pajisjet tuaja të funksionojnë, kështu që nuk do të përballeni me ndonjë problem teknologjik në minutën e fundit.

Lexo edhe:Si do ta transformojnë biznesin këto 2 mundësi të rritjes së mediave sociale në 2024

Faza #3: Paraqitja në intervistë

Është koha të bëheni gati për kamerën dhe hapësira juaj të jetë gati për podcast!

Së pari, le të kthehemi një natë para. Merrni një gjumë të mirë që të ndiheni në formën tuaj më të mirë. Pastaj, merrni kohë të mjaftueshme për tu veshur që të dukeni sa më mirë. Më pas, rreth dy orë përpara orës së caktuar, bëni një kontroll të shpejtë teknik për të siguruar që çdo gjë është funksionale. Nëse jo, do t’ju duhet kohë për të zgjidhur probleme. Merrni kontrollin e gjithçkaje rreth jush  duke fikur të gjitha burimet e zhurmës, duke heshtur telefonin tuaj dhe pajisjet e afërta dhe duke u izoluar nga të gjithë dhe gjithçka në afërsinë tuaj për gjatë segmentit të podcast-it. Mbani një gotë ujë pranë dhe pini në heshtje gjatë intervistës për të mbajtur gojën të hidratuar. Ndërsa fillon numërimi mbrapsht, merrni frymë thellë për të qetësuar veten, duke u bërë plotësisht të pranishëm në momentin aktual. Kur fillon intervista, uluni drejt, vishni një buzëqeshje mirëpritëse, përfshini gjeste dhe shprehje fytyre të vërteta dhe, më e rëndësishmja, dëgjoni me vëmendje dhe plotësisht prezantuesin.

Lini një përshtypje të qëndrueshme

Mbi të gjitha, podcastet janë të menduara të jenë të përfshirëse dhe argëtuese.  Sa më origjinal të jeni, aq më shumë dëgjuesit do të marrin një ndjenjë për ju si individ dhe do të besojnë se ajo që çfarë po thoni vlen vërtet.

Për të shfrytëzuar më efektivisht kohën tuaj në qendër të vëmendjes, mbani mend se podcastet janë kryesisht një përvojë auditive, ku zëri, ritmi dhe qartësia marrin rolin kryesor. Prandaj, artikuloni pak më shumë se zakonisht dhe ngadalësoni ritmin e fjalës pak më shumë se do të bënit normalisht. Nuk dëshironi që dëgjuesit tuaj të humbin asnjë fjalë. Dhe mos kini frikë të shtoni humor kudo dhe siç mundni – pavarësisht se sa serioze është biseda ose sa i sinqertë është mesazhi juaj, kurrë nuk gaboni duke e bërë audiencën tuaj të qeshë.

Podcastet, në thelb, janë një mjet promovues. Kur vjen radha juaj të udhëtoni në një të tillë, mos jini të turpshëm për të promovuar veten, markën tuaj ose qëllimin tuaj. Është një mundësi e shkëlqyer për të shkëlqyer; vetëm sigurohuni që të përfshini edhe prezantuesin dhe dëgjuesit në dritën e vëmendjes. Në fund të episodit, mund të fitoni një grup të ri ndjekësish!

entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0